Co jeszcze powinieneś wiedzieć o leczeniu komórkami macierzystymi?

Już od kilku lat komórki macierzyste z powodzeniem wykorzystywane są w różnych dziedzinach medycyny, w tym w ortopedii. Dlaczego stały się takie popularne? Dowiedz się, co warto o nich wiedzieć, jak działają i czy rzeczywiście mogą nam pomóc zanim udasz się do Kliniki.

Małe komórki, wielka zmiana

Nadzwyczajne jest to, że komórki macierzyste mogą przekształcić się w dowolny typ komórek występujących w organizmie człowieka. Ich zdolność do podziału i rozrastania się jest potencjalnie nieograniczona. Biorąc pod uwagę fakt, że w organizmie człowieka znajduje się ponad 1000 typów komórek pełniących różne funkcje, a komórki macierzyste są zdolne do przekształcenia się w każdą z nich, medycyna pokłada w nich ogromne nadzieje. A lekarze doceniają ją za bezpieczeństwo stosowania i doskonałą tolerancję.

Co wiemy o komórkach macierzystych?

Komórki macierzyste można podzielić na dwa rodzaje – embrionalne i somatyczne. Pierwszy typ, pochodzi z wczesnych faz rozwoju zarodka, i jak na razie znajduje zastosowanie jedynie w badaniach laboratoryjnych na zwierzętach. Drugi typ komórek macierzystych występuje w organizmach dorosłych, np. w szpiku kostnym, siatkówce oka, trzustce, jelitach, skórze, a przede wszystkim w tkance tłuszczowej. Do zastosowań medycznych komórki macierzyste pozyskuje się najczęściej z tkanki tłuszczowej, pobranej metodą wodnej liposukcji. To właśnie tam mieści się najwięcej cennego materiału, który po odpowiednim oczyszczeniu i opracowaniu może zostać przeszczepiony pacjentowi w miejsce poddane leczeniu – tłumaczy dr Andrzej Komor, lekarz ortopeda z Horizon Medical Center w Warszawie.

Dla zdrowia i urody

Płeć piękną z pewnością ucieszy informacja, że komórki macierzyste można z powodzeniem stosować podczas zabiegów odmładzających. Dzięki swoim właściwościom poprawiają jędrność i gęstość skóry, zmniejszają przebarwienia, a także wspomagają kuracje przeciwzmarszczkowe. Zabiegi z wykorzystaniem komórek macierzystych są coraz chętniej wybierane przez pacjentki gabinetów medycyny estetycznej i regeneracyjnej.

Komórki macierzyste w praktyce

Komórki macierzyste pozwalają na odbudowę i regenerację zniszczonych oraz uszkodzonych tkanek: kostnej, włóknistej lub mięśniowej. Działanie komórek macierzystych wykorzystuje się przede wszystkim tam, gdzie niezbędne jest usprawnienie i przyśpieszenie procesów regeneracyjnych zachodzących w organizmie. Terapia komórkami macierzystymi w ortopedii zyskuje coraz więcej zwolenników zarówno wśród pacjentów, jak i lekarzy. Dzięki nim możliwa jest rekonstrukcja stawów, ścięgien i więzadeł, kości, a także krążków międzykręgowych kręgosłupa (tzw. dysków). Komórki macierzyste stosuje się również w leczeniu blizn i owrzodzeń oraz przyspieszaniu powrotu do zdrowia po urazach.

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Nowe technologie są chętnie wykorzystywane, jednak sięgając po nie, postawmy na wiedzę ekspertów z renomowanego ośrodka medycznego. Udaną terapię komórkami macierzystymi gwarantuje odpowiednie ich pobranie i przygotowanie wartościowej zawiesiny. Dlatego na leczenie komórkami macierzystymi należy decydować się tylko w wyspecjalizowanych klinikach posiadających certyfikat Ministerstwa Zdrowia i Poltransplantu – zwraca uwagę dr Komor.

Konsultacja merytoryczna: dr Andrzej Komor, ortopeda, Horizon Medical Center

Tętniący życiem, pełen słońca Madryt, panujący beztroski luz oraz zachwycająca południowa sceneria zatłoczonych uliczek stały się inspiracją dla najnowszej kolekcji okularów przeciwsłonecznych Solano na 2018 rok.

Tego lata stawiamy na kolor! Lustrzane, mieniące się soczewki w odcieniu pudrowego różu, czy delikatnie cieniowanego złota w połączeniu z podwójną, metalową oprawą zamienią okulary w małe dzieło sztuki. Subtelny grawer naniesiony laserowo na soczewkę doda niepowtarzalnego charakteru. Trójwymiarowe zdobienia na oprawie uwydatnią najmniejszy szczegół dekoracyjnych printów.

Solano to połączenie najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych przyjaznych dla oka z najnowszymi trendami modowymi widocznymi na ulicach europejskich stolic. Okulary przeciwsłoneczne Solano wyposażone są w doskonałe soczewki polaryzacyjne TAC skutecznie blokujące odblaski i chroniące oczy, znacznie podwyższające przejrzystość obrazu, dzięki czemu zwiększa się komfort widzenia oraz w filtry zapewniające 100% ochronę przed promieniami UV.