Czy znasz ten sposób na blizny? Łatwiej się nie da!

Istnieje wiele sposobów na usunięcie blizn – maści i żele, laseroterapia, krioterapia czy domowe sposoby takie jak okłady z cebuli, przemywanie blizny sokiem z cytryny lub ogórka. Każda z tych metod jest w jakiś sposób uciążliwa. Niektóre wymagają czasu, inne są bolesne, a jeszcze inne kosztowne. Sprawdzamy obiecującą alternatywę – plastry na noc.

Jak pielęgnować blizny?
Stosowanie odpowiedniego leku na bliznę to podstawowa droga do sukcesu. Jeśli chcemy zredukować zmianę do minimum, nie zapominajmy także o kilku ważnych zasadach.
Po pierwsze - unikajmy ekspozycji na skrajne temperatury.
Po drugie - starajmy się też nie nosić ubrań czy ozdób, które mogą pocierać i podrażniać okolicę występowania blizny.
Po trzecie - niezależnie od pory roku chrońmy skórę przed promieniowaniem UV i zrezygnujmy na jakiś czas z sauny, solarium, opalania się na plaży i intensywnego wysiłku fizycznego.

Działa, ale…
Oprócz przestrzegania podstawowych zaleceń dotyczących pielęgnacji blizny, warto postarać się trwale usunąć niechcianą pamiątkę. Wiele sposobów na blizny ma swoich zwolenników, jednak większość z nich wymaga dużego zaangażowania, czasu, a niektóre pieniędzy.
Znane maści i żele takie jak Cepan czy Contractubex powinny być regularnie stosowane 2 razy dziennie i najlepiej wsparte 5-6 minutowym masażem. Co prawda masaż powoduje lepsze ukrwienie miejsca blizny, a składniki aktywne preparatów wnikają głębiej w skórę, jednak dla wielu czas, który trzeba na niego poświęcić i regularność wykonywania jest barierą nie do przejścia. Preparaty takie jak Contactubex czy Cepan zalecane są do leczenia blizn po zabiegach chirurgicznych (cesarskie cięcia, zabiegach w obrębie tarczycy), oparzeniach, urazach skóry, laseroterapii tatuaży.
W przypadku przemywania blizny domowymi wywarami z cebuli, sokiem z ogórka czy cytryny jest podobnie – wymagają czasu, zaangażowania i samozaparcia. Z kolei metody jakie oferuje medycyna estetyczna, takie jak laseroterapia, mikrodermabrazja czy krioterapia bywają bardzo kosztowne i niekiedy bolesne.

Może plastry?
W przypadku blizn kluczowe jest szybkie i skuteczne działanie. Jeśli chcemy skutecznie zagoić bliznę najlepiej stosować preparaty, które zawierają alantoinę (pobudza gojenie, działa zmiękczająco, zmniejsza nasilenie świądu) czy wyciąg z cebuli (posiada właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze). Zazwyczaj są to jednak wspomniane już maści i żele, które nie do końca są wygodne w użytkowaniu.
Warto skorzystać z alternatywy w postaci plastrów Contractubex. Stosowane na noc, uwalniają swoje intensywne działanie, podczas snu i zapewniają skuteczne leczenie świeżych blizn po zamknięciu rany. Plaster jest łatwy w stosowaniu i można go przykleić nawet w trudno dostępnych miejscach. Możliwość jego dowolnego przycinania sprawia, że wielkość plastra dostosowana jest do wielkości blizny. Stosowanie plastrów przez okres co najmniej 3 miesięcy, zapobiega tworzeniu wypukłych przebarwionych blizn. Plaster chroni również wrażliwy obszar blizny i łagodzi swędzenie, pieczenie  i uczucie napięcia, które często towarzyszą procesowi tworzenie blizn.

com170421