Czym tak naprawdę jest kasza pęczak?

Wyróżniony Czym tak naprawdę jest kasza pęczak?

Kasza pęczak to nieco mniej popularna odmiana kaszy, która z wolna przenika do rodzimego jadłospisu. Przyczyną rosnącej popularności jest trend opiewający w zdrową żywność. Dietetycy cenią kaszę pęczak ze względu na zawartość dużej ilości cennych wartości odżywczych, szefowie kuchnie ze względu na szerokie zastosowanie kulinarne, my zaś cenimy ją za smak i specyficzną strukturę. W związku z niską popularnością warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, w tym to podstawowe – czym tak naprawdę jest kasza pęczak?

Słów kilka o kaszy pęczak.

Kasza pęczak to jeden z trzech wariantów kaszy jęczmiennej. Rozróżniamy trzy podstawowe rodzaje kaszy jęczmiennej, które różnią się przede wszystkim sposobem obróbki i pozyskiwania – kasza perłowa, kasza łamana oraz tytułowy pęczak. Do zalet tej ostatniej należy niewątpliwie ogromna ilość witamin, minerałów oraz innych substancji, co czyni kaszę pęczak liderem pośród wszystkich kasz. O jakich właściwościach i substancjach mowa?...

Cenne wartości odżywcze.

Pęczak to przede wszystkim bogate źródło węglowodanów oraz błonnika. Nie sposób nie odnotować również obecności witamin – K, E oraz B. Ponadto w kaszy pęczak znajduje się mnóstwo cennych minerałów – najważniejsze z nich to magnez, miedź oraz selen. Jakie właściwości posiada tytułowa kasza? Przede wszystkim walnie przyczynia się do regulacji pracy jelit, a także zmniejsza poziom złej frakcji cholesterolu. Obecność wspomnianej witaminy K ogranicza ryzyko występowania zakrzepów oraz niebezpiecznych żylaków.

Zastosowanie kulinarne.

Szerokie zastosowanie kulinarne to kolejny walor kaszy pęczak. Może być ona traktowana jako forma dodatku do zup, tudzież gołąbków, ale z powodzeniem może być również elementem gulaszu węgierskiego. Ważny jest również sposób jej przygotowania. Kaszę gotuje się przez niespełna 20min – istotne znaczenie ma tu odstawienie kaszy do wystygnięcia, bowiem właśnie w kwadrans po ugotowaniu wchłania ona całą wodę.