Demakijaż oka - sprawdź czy robisz to dobrze

Zmywając makijaż pozbywamy się jednocześnie pyłu, kurzu, potu, oraz zanieczyszczeń zgromadzonych w trakcie całego dnia. Bardzo ważne jest to, aby wykonywać tę czynność każdego dnia, ponieważ nie oczyszczona twarz i oczy mogą przynieść negatywne skutki, takie jak: powstawanie wyprysków czy infekcji oka.

Oczyszczanie skuteczne, ale delikatne

Należy pamiętać, że skóra wokół oczu jest niezwykle delikatna i wymaga specjalnego traktowania, począwszy od techniki demakijażu, kończąc na wyborze odpowiednich kosmetyków. Oczyszczanie twarzy i oczu składa się z dwóch etapów, które należy wykonać dokładnie i starannie.

  • Rozpocznij działania od nasączenia wacika odpowiednim kosmetykiem do demakijażu, a później przyłóż go do zamkniętego oka. W ten sposób przytrzymaj wacik przy oku kilka sekund, tak aby płyn czy mleczko miały szansę zadziałać i rozpuścić makijaż, następnie za pomocą delikatnych ruchów zetrzyj go z powieki i rzęs. W ten sam sposób pozbądź się make-upu z dolnej powieki. Powtarzaj czynność tak długo, aż znikną pozostałości kosmetyków i płatki kosmetyczne będą zupełnie czyste. Resztki makijażu w trudno dostępnych miejscach, takich jak kąciki oczu możemy dodatkowo oczyścić za pomocą patyczków kosmetycznych, nasączonych w płynie do demakijażu.

Często zdarza się, że używamy wodoodpornych tuszy do rzęs, których nie usuniemy za pomocą tradycyjnych płynów do demakijażu. W tym celu należy zastosować płyny oleiste, dwufazowe, które natychmiast poradzą sobie z wytrzymałym makijażem. Jedynym problemem demakijażu wodoodpornych kosmetyków jest oleista warstwa, która zostaje w okolicy oczu.

  • Z powyższych względów niezmiernie ważny jest drugi etap demakijażu, który mimo, że jest klasyczny, zostaje często pomijany. Umycie twarzy wodą z dodatkiem odpowiedniego żelu do mycia twarzy bardzo dokładnie usunie wszystkie resztki kosmetyków, zarówno tych do demakijażu, jak i make-upu. Należy zwrócić uwagę, aby temperatura wody nie była zbyt ciepła, ani zimna, ponieważ może to podrażnić naszą skórę. Obecnie nie poleca się również stosowania na przykład gąbek do twarzy, które bywają źródłem bakterii, przenoszonych na naszą skórę.

Dwa w jednym, czyli demakijaż twarzy i oczu

Nie jest prawdą, że do demakijażu potrzebujemy dwóch oddzielnych kosmetyków czyszczących, gdzie jednego używamy do twarzy, a drugiego do oczu. Należy jedynie zwrócić uwagę na to, czy środek został przebadany pod kątem okulistycznym. Ze względu na swój skład dobrze sprawdzają się płyny micelarne, usuwając zanieczyszczenia, a dodatkowo w ich składzie nie ma miejsca na sztuczne barwniki i substancje zapachowe.