JAK ODŚWIEŻYĆ BIŻUTERIĘ – MYJKI ULTRADŹWIĘKOWE W AKCJI

whi1605241
Która z nas nie ma ukochanej biżuterii? Antyczna broszka po babci, pierścionek zaręczynowy, kolczyki do wszystkiego… Srebro i złoto – choć to metale szlachetne – brudzą się, ciemnieją. Jak przywrócić im dawny blask? Ale tak, żeby niczego nie uszkodzić ani nie zarysować? Istnieje możliwość czyszczenia dźwiękiem, a służą do tego myjki ultradźwiękowe.

Dzień Biżuterii

Rokrocznie 27 maja obchodzony jest Dzień Biżuterii. Dobrze sprawić sobie z tej okazji jakiś błyszczący upominek. Lepiej jednak przejrzeć nasz stan posiadania, szczególnie te najstarsze, dawno nie noszone  egzemplarze i nadać im świeży połysk. Czy konieczne są do tego myjki ultradźwiękowe? Internet aż pęka w szwach od skądinąd bardzo praktycznych porad na temat domowych sposobów czyszczenia złotej czy srebrnej biżuterii. Istnieje wszakże pewien szkopuł, a mianowicie taki, że jakkolwiek wszystkie te metody bywają skuteczne, to nie każdy przedmiot do takiego czyszczenia się nadaje. Weźmy dla przykładu obrączkę tudzież łańcuszek. O ile pierwsze można oczyścić bardzo łatwo, to z drugim zawsze jest kłopot, bo ma mnóstwo małych i trudno dostępnych zakamarków. Z okazji Dnia Biżuterii można całkowicie odnowić swoje precjoza z wykorzystaniem energii fali akustycznej.

Szczotka wysokich częstotliwości

Być może pamiętamy z lekcji fizyki w szkole, że dźwięk to zjawisko, które występuje pod postacią fali. Człowiek słyszy tylko taki, którego długość fal mieści się w zakresie od 16 do 20 000 Hz. Poniżej przedziału są infradźwięki, których ludzkie ucho nie jest w stanie usłyszeć, podobnie zresztą jak ultradźwięków o długości fal powyżej tego obszaru. Są one jednak słyszalne dla niektórych gatunków zwierząt. Psy czy koty słyszą znacznie szerszy zasięg fal akustycznych, a wieloryby prawie dwukrotnie większy od człowieka. Nietoperze zaś wykorzystują ultradźwięki do echolokacji. My natomiast skonstruowaliśmy między innymi sonar, ultrasonograf, radar czy choćby myjki ultradźwiękowe właśnie.

whi1605242

Jak działają myjki ultradźwiękowe?

Myjki ultradźwiękowe nie stanowią już dzisiaj niszowego, mocno wyspecjalizowanego i kosztownego sprzętu tylko dla profesjonalistów. Można znaleźć egzemplarz o małej pojemności na domowe potrzeby. Służy do czyszczenia trudno dostępnych powierzchni, a ileż mamy fantazyjnych skarbów, bogato, finezyjnie zdobionych z ażurowymi elementami oraz mnóstwem zakamarków, do których nie sięgnie żadna szczoteczka. I tu właśnie sprawdzają się myjki ultradźwiękowe. Choć można w nich czyścić także sztućce, okulary, protezy, filigranowe bibeloty, numizmaty, narzędzia precyzyjne, itp. Zasada działania urządzenia polega najogólniej na wytworzeniu naprzemiennie stref wysokiego, a następnie niskiego ciśnienia. Miliony powstałych w fazie niskiego ciśnienia pęcherzyków, imploduje podczas fazy wysokiego ciśnienia. Uwolniona zostaje przy tym ogromna energia, która działa jak mikroskopijne szczoteczki i dociera nawet do najdrobniejszych szczelinek, usuwając osad, brud a nawet bakterie.

whi1605243

Źródło: Zdjęcie przedstawia oczyszczacz ultradźwiękowy z katalogu na stronie http://emaks.pl/myjka-ultradzwiekowa.html, gdzie znajdują się wysokiej jakości myjki ultradźwiękowe marki Ulsonix.