Jak zdrowo i prawidłowo przechowywać produkty spożywcze?

Wyróżniony Jak zdrowo i prawidłowo przechowywać produkty spożywcze?

Prawidłowe przechowywanie produktów spożywczych nie tylko pozwala nam przedłużyć ich świeżość czy uniknąć inwazji moli spożywczych, ale również zachować ich prozdrowotne właściwości.

Dlaczego produkty spożywcze należy przechowywać w hermetycznych pojemnikach?

Nieprawidłowe przechowywanie produktów spożywczych może prowadzić do ich przedwczesnego popsucia się lub — w najgorszym przypadku — pojawienia się w domu moli spożywczych. Te szkodniki potrafią być niezwykle natrętne, a w dodatku rozmnażają się w zatrważającym tempie. Walka z nimi może być czasochłonna i — nawet jeśli ostatecznie uda nam się ich pozbyć — niewykluczone, że jeszcze wrócą. Omacnica spichrzanka — bo tak brzmi prawidłowa nazwa motyla nocnego, powszechnie nazywanego molem spożywczym, żeruje przede wszystkim tam, gdzie sypkie produkty spożywcze przechowywane są w niewłaściwych warunkach. Mole mogą „przywędrować” z nami ze sklepu lub rozwinąć się już w domu.

Pojemniki próżniowe i hermetyczne

O ile w pierwszym przypadku nie do końca mamy wpływ na inwazję, o tyle w drugim — możemy skutecznie przeciwdziałać szkodnikom, wdrażając działania prewencyjne. Zapobiegawczo, każdy przyniesiony do domu, sypki produkt spożywczy, przekładajmy do hermetycznego opakowania. To sprawi, że mole nie będą miały dostępu do przyjaznych dla siebie warunków, więc prawdopodobieństwo pojawienia się ich w kuchennych szafkach zostanie zniwelowane praktycznie do zera. Płynne produkty również powinny być przechowywane w opakowaniach hermetycznych. Dzięki temu zachowana zostanie ich świeżość i długa przydatność do spożycia. Podobnie sprawa ma się z napoczętymi wędlinami, nabiałem, warzywami i owocami oraz resztkami dań. Przekładając wszystko do specjalnych pojemników, zwyczajnie przedłużymy trwałość żywności.

Jak przechowywać produkty sypkie i płynne? Odpowiednie pojemniki i temperatura

By uniknąć przygód z molami, rozwoju wilgoci i pleśni, cukier, kasze, makarony, mąki, otręby, płatki, orzechy, kruche ciastka, herbatniki, biszkopty, kawy, herbaty, przyprawy i inne produkty sypkie przechowujmy w szklanych, ceramicznych, plastikowych lub metalowych pojemnikach. Słoiki, pudełka i puszki doskonale zdadzą w tym przypadku egzamin. Decydując się na pojemniki próżniowe, dodatkowo zachowamy świeżość i aromat umieszczonych w nich produktów. Szklane pojemniki na kawę i puszki na kawę, a także gustowne pojemniki na przyprawy, trzymane w widocznym miejscu w kuchni, będą dodatkową ozdobą. Pamiętajmy, by produkty sypkie przechowywać w cieniu, w temperaturze pokojowej, oscylującej wokół 18-25 stopni Celsjusza. Z kolei produkty płynne przechowujmy najlepiej w szklanych pojemnikach i buteleczkach, w lodówce lub w chłodniejszym miejscu — w zależności od zaleceń producenta danego artykułu spożywczego. Wędliny, nabiał, napoczęte warzywa i owoce oraz pozostałości dań przechowujmy na odpowiednich półkach lodówki, w specjalnie przystosowanych szklanych lub plastikowych opakowaniach.

whi180809