Jakie wino i na jaką okazje?

Wyróżniony Jakie wino i na jaką okazje?

Wino jest doskonałym dodatkiem do różnych dań. Jednak postawienie na stole butelki pierwszego z brzegu wina, które znaleźliśmy w sklepie, nie będzie zbyt dobrym wyborem. Jak wobec tego powinniśmy dobierać wino do okazji, aby smakowało wyśmienicie?

W sklepach możemy znaleźć obecnie bardzo wiele wyśmienitych win sprowadzanych do nas z różnych krajów na całym świecie. Co więcej, możemy kupować też wina polskie. Do dyspozycji mamy nie tylko sklepy stacjonarne, które specjalizują się w sprzedaży win, ale też te internetowe, na przykład Wineavenue24 – oczywiście, dostępne tylko dla osób pełnoletnich.

Gdy chcesz przyszykować wyśmienity obiad albo kolację i zaserwować wino, na pewno zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę w sklepie. Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem!

Białe czy czerwone?

Główne pytanie, które zadajemy sobie przy zakupie wina, to – czy wybrać białe czy czerwone? Zasadniczo wino czerwone najlepiej sprawdza się do dań cięższych, na przykład z mięsa czerwonego, do dań z sosami czy pasztetów. Z kolei wina białe podaje się do dań lżejszych, przykładowo z drobiem, rybami, serami czy z makaronem, ale także sprawdzą się ze słodkościami. Do dyspozycji mamy też wino różowe, które ma dość uniwersalne zastosowanie, ale najczęściej serwowane jest ono jako aperitif czy też do ciast i ciasteczek.

Słodkie czy wytrawne?

Kolejna kwestia, którą musimy wziąć pod uwagę, to słodkość lub wytrawność wina. Wytrawne wina podajemy głównie do białych mięs, do serów, ryb czy potraw z owoców morza. Wino półwytrawne będzie dobrze komponować się z drobiem, zapiekankami warzywnymi czy sałatkami z makaronem. Z kolei półsłodkie jako deser i do ciast i ciasteczek, a słodkie – do tortów.

Nową zasadą jest brak zasad

Warto też wskazać, że obecnie coraz częściej w kulinariach odchodzi się od zasad takich, jak zaprezentowane powyżej. Eksperymentowanie i łączenie ze sobą różnych smaków jest teraz w modzie, dlatego warto spróbować zaserwować do różnych dań inne wina niż te zalecane przez ekspertów.

Gdy szukasz wyśmienitych win, zajrzyj już teraz na Wineavenue24 i złóż swoje zamówienie!