Moda w szpitalu

Wyróżniony Moda w szpitalu
Dzisiaj lekarze mają do dyspozycji ubrania medyczne skrojone na potrzeby pracy w szpitalu. Jakie są zatem modne fasony i kolory w szpitalach i klinikach?

Stroje medyczne – wczoraj a dziś

Zaletą naszych czasów jest ogromna różnorodność. Współczesność stawia też na specjalizację. To zupełnie inaczej niż kiedyś, kiedy brak było podstawowej odzieży, a co dopiero wyspecjalizowanej. W sklepach spotykamy więc dzisiaj nie tylko sukienki i buty różnych marek, o różnych fasonach i kolorach, ale też na przykład specjalną odzież termoaktywną produkowaną z dzianin syntetycznych zdolnych odprowadzać pot i parę wodną. W sklepach znajdziesz też odzież ochronną stosowaną w różnych zawodach, na przykład w wojsku, policji, straży pożarnej, w sporcie czy przemyśle. Taka odzież jest nieprzemakalna, antyelektrostatyczna czy żaroodporna. Czyli ma nie tylko ładnie wyglądać, ale chronić.

Specjalnym rodzajem odzieży są ubrania medyczne. Profesjonalna odzież medyczna powinna być nie tylko estetyczna, ale i mieć dobrze dopasowany rozmiar i umożliwiać nieskrępowane ruchy, powinna mieć specjalny kolor i (bardzo ważne) mieć pojemne, dyskretne kieszenie oraz musi być wykonana z przewiewnych, tzw. oddychających materiałów.

Różnorodność kolorów strojów medycznych

Kolor to ważna rzecz jeśli chodzi o stroje medyczne. Pewnie zauważyliście, że są one najczęściej zielone, niebieskie i białe. I są takie nie bez powodu. Zieleń jest przede wszystkim kolorem natury. Działa w związku z tym uspokajająco i relaksująco. Niesie ze sobą harmonię i buduje pozytywną energię. Naukowcy odkryli wręcz, że wystarczy pół godziny wpatrywać się w paprotkę, aby obniżyć poziom stresu w organizmie.

Odzież medyczna w kolorze zielonym symbolizuje też zgodę i akceptację. W odróżnieniu zresztą od koloru czerwonego, oznaczającego sprzeciw. Jednak i w kolorze czerwonym są stroje medyczne, wszystko to pewnie po to, aby pacjentom było trochę radośniej w towarzystwie personelu medycznego ubranego nie tak jak zwykle, ale oryginalnie, inaczej. Szczególnie taka różnorodność jest ważna na oddziałach dziecięcych, gdzie dzieci mają już zasygnalizowane w głowie, że kolor niebieski, zielony i biały kojarzy się ze szpitalem i od samej już niebieskiej bluzy może robić się słabo. Stąd wielokolorowe i wzorzyste bluzy.

Wracając jednak do kolorów standardowych to niebieski kolor symbolizuje spokój, obniża ciśnienie, zwalnia oddech, relaksuje, a kolor biały, kolor medycznych bluz i spodni oznacza czystość, niewinność, duchowość, elegancję, lekkość, wolność i swobodę. Biel symbolizuje też nowe życie, więc daje pacjentom nadzieję, że można pokonać chorobę i zacząć wszystko od nowa.

Stroje medyczne i ich różnorodność

Ubrania medyczne mają także różnorodny rodzaj, są bluzy medyczne, spodnie medyczne i medyczne fartuchy. Fartuchy najczęściej są białe, a spodnie w różnych odcieniach niebieskiego, czerwone, pomarańczowe, zielone czy białe. Z kolei bluzy są często niebieskie, zielone, bordowe, czerwone i szare. Odzież medyczna jest wygodna do założenia, na przykład bluzki są wkładane przez głowę. Najczęściej bluzki mają krótki rękaw. Dostępne są w różnych rozmiarach i idealnie dopasowują się do sylwetki. Podczas pracy nie przylegają do ciała, co jest dużym komfortem. Z kolei spodnie mają prosty krój, mają szerokie nogawki i gumkę w pasie oraz nie ześlizgują się. Wykonane w 50% z bawełny i 50% z poliestru są dobrej jakości, nie mechacą się i nie ulegają uszkodzeniom.