Neo-Suffragette jesień/zima 2017-18

Najnowsza kolekcja Acephali „Neo-Suffragette” powstała z myślą o marszach kobiet na przestrzeni dziejów. Z jednej strony jest reakcją na aktualne wydarzenia, z drugiej podejmuje się ukazania historii i ciągłości tego ruchu.

„Neo-Suffragette” to portret zbiorowy współczesnej sufrażystki. Pojedyncze sylwetki reprezentują odmienne typy osobowości, kontrastujące style ubierania i modele życia, przywodzą na myśl różny wiek osób noszących te ubrania. Kolekcja odnosi się do stylu ulicy, na której obok siebie spotykają się awangardowe płaszcze, eleganckie sukienki, wygodne spodnie i sportowe koszulki. Jednym z najbardziej intrygujących ubrań z kolekcji jest ciężki, przeciwdeszczowy płaszcz stworzony poprzez nałożenie dwóch elementów garderoby stopionych w jedno: kamizelki o linii sportowej, zapinanej na zamek bluzy zdobionej licznymi cięciami i wysokim kołnierzem oraz minimalistycznego płaszcza wierzchniego. Podobny detal w postaci cięć pojawia się też w karczkach spódnic, o stylu na poły nobliwym, na poły militarnym. Charakterystycznym elementem wielu ubrań są kieszenie, zapinane za pomocą dużych, ozdobnych, metalowych guzików poprzez kwadratowe patki. Występują w marynarkach i spódnicach. Sukienki i koszule mają szerokie rękawy do łokcia oraz przeskalowane stójki kołnierzyków. Ich formę kształtują liczne fałdy, zakładki i cięcia, przy pomocy których pojawia się wrażenie głębi i rzeźbiarskości formy, szczególnie widoczne w obszernej czarnej sukience z potrójną linią dekoltu.

Na uliczny charakter ubrań dodatkowy wpływ ma dobór tkanin, są to różnego typu bawełny (drelich, twill, sztruks, jersej) i techniczny poliester. Awangardowym budulcem jest wyszukana w Japonii abaka (Manilla hemp) - tkanina wypleciona na bazie filipińskiego włókna o rodowodzie królewskim, które jest najbardziej wytrzymałym włóknem na świecie. Tkanina ta o nietypowym splocie wpływa na wybujałą, nieokiełznaną linię uszytych z niej ubrań - sukienki i marynarki.

Element narracji wprowadzają do kolekcji nadruki, zaprojektowane przez Dorotę Pawlicką. Podstawą nadruków były zdjęcia dokumentujące marsze, strajki i demonstracje kobiet walczących o swoje prawa na ulicy. Wśród inspiracji znalazły się zarówno fotografie z XIX wieku przedstawiające pochody sufrażystek oraz te współczesne, ukazujące polski Czarny Protest i manifestacje w Waszyngtonie. Rysunki zostały połączone ze sobą w jeden wzór i nadrukowane na tkaninach a następnie wykorzystane do ozdobienia ubrań z kolekcji: T-shirtu, leginsów, sukienki oraz koszuli. Warto wspomnieć, że koszula ta jest pierwszym uniseksowym projektem Acephali i może być noszona zarówno przez kobiety jak i mężczyzn. Dodatkiem uzupełniającym przekaz kolekcji są skarpetki i ocieplacze na ręce zapisane popularnymi, marszowymi hasłami.

Premierowy pokaz kolekcji odbył się podczas gali finałowej konkursu Fresh Fashion Awards.

 


Fotografia: Bartek Wieczorek,
Modele: Tomasz Armada, Coco Kate, Aleksandra Trzcińska, WeronikaWood,
Stylizacja: Michał Koszek, Makeup: Polka Dźwigała,
Włosy: Kamil Pecka / Jaga Hupało born_to_create