Pleśniawki u niemowlaka – jak leczyć?

Wyróżniony Pleśniawki u niemowlaka – jak leczyć?
Pleśniawki u niemowlaka to jedna z najczęściej występujących u dzieci dolegliwości. Może pojawiać się u niemowląt już kilka dni po urodzeniu lub też w kolejnych miesiącach życia. W pierwszym przypadku do zakażenia wywołującymi ją drożdżami najczęściej dochodzi podczas kontaktu dziecka z drogami rodnymi matki w trakcie porodu naturalnego albo podczas karmienia piersią. W drugim zaś za rozwój pleśniawek w dużej mierze odpowiadają rodzice, narażając maluchy na kontakt z ich śliną, przez co dochodzi do zakażenia drożdżakami. Bez względu jednak na przyczynę występowania pleśniawki u niemowląt zawsze wiążą się z odczuwanym przez dziecko dużym dyskomfortem oraz bólem. Jak leczyć pleśniawki i jak łagodzić związane z nimi uciążliwe objawy?

Pleśniawki u niemowlaka – czym są i jak się objawiają?

Za wystąpienie pleśniawek odpowiadają drożdże, które – przeniesione do jamy ustnej dziecka np. na skutek włożenia do buzi smoczka wcześniej oblizanego przez rodzica – dzięki sprzyjającym warunkom (ciepło i wilgoć) zaczynają się namnażać. Początkowo pleśniawki u niemowlaka mogą występować pojedynczo, wyłącznie na jednym z obszarów jamy ustnej: dziąsłach, języku lub wewnętrznej stronie policzków. Z czasem swoim zasięgiem mogą objąć pozostałe fragmenty jamy ustnej – krtań, gardło, a także zaatakować układ oddechowy i pokarmowy, tworząc całe skupiska.

Z wyglądu przypominają niewielkie białe grudki, dlatego też często bywają mylone przez mamy z resztkami pokarmu zalegającymi w jamie ustnej dziecka. Aby je od nich odróżnić, wystarczy jednak delikatnie potrzeć zmianę palcem – jeśli nie znika, a przy tym wywołuje u dziecka ból, wówczas z pewnością mamy do czynienia właśnie z pleśniawkami. Ze względu na ową bolesność dzieci, u których występują pleśniawki, stają się płaczliwe i rozdrażnione. Zaczynają także niechętnie przyjmować pokarm, gdyż karmienie sprawia im ból. Taka sytuacja utrzymująca się przez dłuższy czas może się okazać bardzo niebezpieczna, ponieważ może skutkować odwodnieniem się dziecka.

Pleśniawki – jak leczyć?

Pleśniawki u niemowlaka zawsze wymagają leczenia, które warto podjąć jak najwcześniej, zanim zaatakują większy obszar jamy ustnej. Leczenie pleśniawek zazwyczaj ogranicza się do miejscowego stosowania specjalnych preparatów o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Należy nakładać je punktowo na obszary dotknięte zmianami za pomocą tzw. pędzelkowania. Najlepiej robić to przy użyciu jednorazowej szpatułki lub patyczka kosmetycznego. Do tego celu można wykorzystać też palce. Ważne, by podczas aplikacji lekarstwa zachować dużą dozę ostrożności, pamiętając o tym, że każdy, nawet najmniejszy nacisk na pleśniawkę powoduje u dziecka ból.

Pleśniawki – jak leczyć, aby nie powracały?

W związku z tym, że pleśniawki u niemowlaka lubią powracać, trzeba zwracać szczególną uwagę na przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej, także po zakończeniu leczenia. Aby w jak największym stopniu ograniczyć ryzyko nawrotu dolegliwości, wszystkie zabawki, smoczki i gryzaki, którymi bawiło się dziecko w trakcie leczenia, należy wymienić na nowe.