Poranny rytuał oczyszczania skóry twarzy

Poranny rytuał oczyszczania skóry twarzy

Poranek to właśnie ten moment w ciągu dnia, w czasie którego powinnyśmy poświęć trochę czasu na właściwą pielęgnację skóry twarzy. Musimy ją odpowiednio przygotować przed nałożeniem kosmetyków używanych do makijażu, a także zapewnić jej ochronę przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, na które będzie narażona przez cały nadchodzący dzień. Dlatego nie wystarczy przemyć jej wodą – podstawą jest oczyszczanie twarzy. Pomimo tego, że poranna pielęgnacja wymaga niemałej samodyscypliny, warto wprowadzić ją na stałe do swoich przyzwyczajeń, bowiem systematycznie przeprowadzana, w bardzo krótkim czasie z pewnością zaskoczy nas pozytywnymi efektami w zakresie kondycji i dobrego wyglądu skóry twarzy.


Oczyszczanie twarzy – od czego należy zacząć?

Oczyszczanie twarzy to pierwszy, a zarazem najważniejszy krok w porannej pielęgnacji, choć równie duże znaczenie ma podczas wieczornych zabiegów pielęgnacyjnych. Jest niezbędne chociażby dlatego, że skóra twarzy przez cały czas, także w nocy, narażona jest na kontakt z bakteriami. Ponadto starannie oczyszczona skóra lepiej wchłania składniki zawarte w stosowanych kosmetykach, co z kolei przedłuża trwałość makijażu, dzięki czemu nie wymaga on dużych poprawek w ciągu dnia. Właściwe oczyszczanie twarzy polega przede wszystkim na dobraniu odpowiednich kosmetyków do typu naszej cery, które będą uwzględniać jej potrzeby.

W przypadku cery tłustej lub mieszanej należy wybrać takie kosmetyki, które będą działać antybakteryjnie. Z kolei skóra sucha lepiej będzie znosić delikatniejsze kosmetyki, mające w swoim składzie substancje nawilżające. Aby jeszcze skuteczniej oczyścić skórę twarzy, możemy kupić specjalnie do tego przeznaczoną szczoteczkę. Wówczas substancje zawarte w kosmetykach oczyszczających będą miały szansę wniknąć w głębsze warstwy skóry. Zastosowanie szczoteczki pobudza również krążenie, a przez to cera staje się bardziej promienna. Przynajmniej raz w tygodniu należy wykonać peeling, wykorzystując gotowe preparaty, jak np. peeling od L’Oréal, który pozwoli głębiej oczyścić skórę z gromadzących się na jej powierzchni zanieczyszczeń, nadmiaru sebum oraz martwych komórek naskórka.

Do oczyszczania możemy używać żelu do twarzy lub płynu micelarnego. Ostatnio sporą popularnością cieszą się również pianki do mycia twarzy oraz olejki. Oczyszczanie twarzy za pomocą olejków jest równie skuteczne jak przy użyciu innego rodzaju kosmetyków, a dodatkowo chroni skórę przed nadmiernym wysuszeniem.

Dalsze etapy porannej pielęgnacji

Oczyszczanie twarzy nie powinno kończyć rytuału porannej pielęgnacji. Następny krok to przygotowanie skóry pod makijaż. W tym zakresie najlepiej sprawdzają się toniki, które pomagają przywrócić skórze właściwe pH. W swoim składzie najczęściej zawierają substancje działające orzeźwiająco, a dodatkowo skutecznie napinające skórę i pomagające zredukować widoczność porów oraz zaskórników.

Dlatego każdego ranka należy delikatnie przetrzeć twarz płatkiem kosmetycznym nasączonym tonikiem. Jeśli nasza cera ma skłonność do błyszczenia, możemy poszukać takiego toniku, który będzie działał również matująco.

Kolejnym etapem porannej pielęgnacji powinno stać się odpowiednie nawilżenie skóry. Kluczową rolę w tej kwestii odgrywa właściwe dobrany krem nawilżający. W przypadku cery suchej musi to być kosmetyk, który utrzyma wysoki poziom nawilżenia. W związku z tym, że skóra tłusta oraz mieszana – wbrew pozorom – także wymaga nawilżenia, tego rodzaju kosmetyki równie dobrze sprawdzą się dla tego typu cery. Jeżeli jednak skóra wykazuje dużą tendencję do błyszczenia się, można sięgnąć po kosmetyk, który dodatkowo pomoże zredukować nadmiar sebum.

Skóra, która utraciła naturalny blask, wymaga natomiast odżywczego kremu, który nada jej promiennego wyglądu. Nie można zapominać o kosmetykach przeciwzmarszczkowych, zwłaszcza jeśli skóra twarzy ma skłonność do zmarszczek. Z kolei w przypadku cery naczynkowej trzeba wybrać produkty działające kojąco. Na koniec warto wspomnieć o masażu twarzy, który można wykonać podczas nakładania kosmetyków. Dzięki niemu pobudzimy krążenie, przyczyniając się w ten sposób do zwiększenia ilości produkowanego kolagenu.