To nie jest jednosezonowa gwiazda – worko-plecak

Wyróżniony To nie jest jednosezonowa gwiazda – worko-plecak

Worko-plecaki to zdecydowanie hit sezonu, zarówno poprzedniego, jak i ówczesnego, ponieważ nie można powiedzieć, że jest to chwilowy skok popularności, a bardziej mocno osadzony trend, który prawdopodobnie trwał będzie jeszcze przez wiele lat. Worek na plecy najwięcej wspólnego ma z modą streetwearową, aczkolwiek obecnie możemy już zaobserwować fuzję do różnych innych nurtów, co również świadczy o wpływach, jakie wywarł na świat mody.

Historia

Nie jesteśmy tego pewni, ale można przypuszczać, że historia worka na plecy rozpoczyna się gdzieś w czasach, gdy odkryto, że obuwie na zmianę (do szkoły, czy na salę gimnastyczną) zamiast w klasycznym worku „na kapcie” można nosić również w wersji bardziej plecakowej. Jesteśmy natomiast przekonani, że wiele osób tak robiło, po czym, ktoś zadał sobie pytanie, dlaczego by go nie użyć jako zwykłego plecaka?

Funkcjonalność i wygoda

Podstawową zaletą, jaką posiada worek na plecy bez wątpienia jest jego lekkość i elastyczność. Jeżeli worek jest pusty, może zostać schowany do kieszeni, co staje się bardzo funkcjonalną cechą na przykład, jeżeli musimy ze sobą coś zabrać, a nie przynosić już tego z powrotem. Obecnie worko-plecaki produkuje się z różnymi dodatkami, aczkolwiek oryginalna i podstawowa wersja to taka, w której worek zamykany jest za pomocą zaciskania dwóch sznurków, które to stanowią także szelki plecaka i są zamocowane u dołu materiału. Wracając jednak to dodatków w workach na plecy, z pewnością trzeba wymienić dodatkowe kieszenie, zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne, oraz zamki błyskawiczne. Kieszenie mogą być także zapinane na rzepy, zatrzaski czy guziki.

Gadżet reklamowy

Jedną ze stron sukcesu worka na plecy bez wątpienia są grafiki. Trzeba zaznaczyć, że worki były używane także bardzo często jako gadżety reklamowe, ponieważ koszt wyprodukowania najprostszego worko-plecaka nie jest duży, a reklama umieszczona na grafice nosi się po całym świecie. To, podobnie jak ramki na tablice rejestracyjne, jeden z najlepszych nośników reklamowych, dzięki którym reklama tanim kosztem może być zauważona przez dużą liczbę osób.

Różnorodność wzorów

Grafiki na worku na plecy to także duże pole do popisu dla projektantów, ponieważ o ile często na workach lokuje się logo firmy, o tyle czasami użytkownicy są żądni oryginalności i wybierają worki na plecy z nietuzinkowymi wzorami. Jak już wcześniej stwierdziliśmy, worki na plecy to nie tylko użyteczne akcesoria, ale także pełnoprawne atrybuty modowe, dlatego trzeba zaznaczyć, że wygląd odgrywa tutaj bardzo istotną rolę.

Worek na każde plecy

Worko-plecaki, a konkretniej długość sznurków, można regulować, dlatego nie musimy martwić się zbytnio o to, że kupiony worek będzie za duży lub za mały w odniesieniu do naszego wzrostu. Istnieją oczywiście firmy oferujące różne rozmiary worków na plecy, aczkolwiek zazwyczaj są to akcesoria unisize. Worki produkowane są także z różnych materiałów, a spektrum rozciąga się od bawełny, przez włókna syntetyczne, po ekologiczne rozwiązania przyjazne środowisku.

A czy Ty masz już swój worek na plecy?

worki na plecy