Ubrania do zadań specjalnych

Osoby, dla których celem jest osiąganie coraz lepszych sportowych wyników potrzebują profesjonalnego wsparcia także na poziomie odzieży, której używają do treningów. Eksperyment przeprowadzony przez hiszpańskich naukowców udowodnił, że odzież kompresyjna poprawia komfort, zmniejszając uczucie bólu podczas intensywnego wysiłku nawet o 27 proc. Z myślą o profesjonalnych sportowcach i amatorach trenujących jak zawodowcy (ProAms) marka 4F opracowała specjalną linię produktów 4FPROteam.

Stworzone, by zwiększać komfort
Hiszpańscy naukowcy przeprowadzili badania na grupie piłkarzy, którym na jedną z łydek założyli kompresyjną skarpetę. Następnie zorganizowali im trening, w którym mogli poddać ich testom na ból – poprosili piłkarzy o 40 - minutowy bieg z górki. Wyniki pokazały, że noga, na którą założono kompresyjną skarpetę miała o 27 proc. mniej urazów niż noga bez niej:
Odzież kompresyjna wykorzystuję zasadę zmiennego ucisku. Jest ona od lat stosowana w medycznej odzieży kompresyjnej, np. rajstopach zapobiegających powstawaniu żylaków. Zastosowanie stopniowego ucisku poprawia pracę układu krążenia: krew jest szybciej pompowana w stronę serca, szybciej też odprowadza z mięśni kwas mlekowy. A to zwiększone stężenie kwasu mlekowego w mięśniach powoduje uczucie bólu – mówi Alicja Oczachowska, produkt manager 4FPROteam, OTCF S.A.

Stworzone, by sprostać wyzwaniom
Wraz z osiągnięciami sportowców rosną ich wymagania. W miarę rozwoju formy, osoby trenujące potrzebują coraz bardziej zaawansowanych technicznie produktów - specjalistycznej odzieży treningowej. Ponieważ standardowe ubrania sportowe nie są w stanie sprostać ich wymaganiom wybierają produkty profesjonalne, oparte na nowoczesnych technologiach.

Przeanalizowaliśmy ergonomię ruchów ciała sportowców, wykonywanych podczas uprawiania konkretnych dyscyplin. Poznaliśmy ich indywidualne historie - powody, dla których powracają do swoich „niezawodnych” i ulubionych ubrań sportowych. Z analizy wynika, że dzięki idealnemu produktowi sportowiec czuje się pewnie zarówno podczas treningu jak i „finalnego” sprawdzianu – zawodów – dodaje A. Oczachowska

Dopasowane do indywidualnych potrzeb sportowców
Kolekcja 4FPROteam uwzględnia indywidulne potrzeby, jest dopasowana do intensywności i sposobu wykonywania ćwiczeń. Produkty mają przypominać drugą skórę wyposażoną w dodatkowe funkcje. Głównym założeniem kolekcji 4FPROteam jest tworzenie grup produktów, które w wyspecjalizowany sposób pomagają użytkownikom w osiąganiu zakładanych celów - wymarzonych wyników sportowych. 4FPROteam to kolekcja podzielona według rodzaju i intensywności wykonywanej aktywności fizycznej oraz typu sylwetki.

Obecnie kolekcję tworzą linie:
• KOMPRESJA
Przy odpowiednim doborze produktu do sylwetki, wspiera duże grupy mięśniowe w ich naturalnym ruchu. W skład linii wchodzą: tighty, koszulki, zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Wszystkie produkty zostały wykonane z najwyższej jakości tkanin przy wykorzystaniu sportowej technologii Quick Dry. To rozwiązanie zapewnia suchość i komfort, szybkie wysychanie oraz optymalną cyrkulację powietrza. Zastosowano w nich również płaskie szwy dla podwyższenia komfortu, panele meshowe zapewniające dodatkowe wsparcie stawów i mięśni, rozmieszczone zgodnie z anatomią człowieka i ergonomią ruchu. Do produkcji kolekcji wykorzystano materiał typu „wrap knitt”, który może wspierać stabilizację mięśni. Linię wyróżnia minimalistyczne wzornictwo dopełnione detalami tj. trwałe, elastyczne i odporne na uszkodzenia nadruki, satynowa guma – miękka, pozwalająca na swobodne ruchy. W ofercie znalazły się trzy rodzaje produktów, dostosowane do potrzeb sportowca: 300, 500 i 700.

• BASE LAYER
To linia, która stanowi bazę – druga skórę sportowca. Ma swoje zastosowanie w sportach drużynowych i indywidualnych. Dzięki innowacyjnym technologiom i kombinacji struktur dzianin ułatwia termoregulację i odpowiedni poziom wentylacji. Kolekcja, opracowana w oparciu o koncept Mix & Match, pozwala na tworzenie kompletów dostosowanych do różnorodnych potrzeb. Zestawy tworzą: tighty, koszulki z długim rękawem oraz t-shirty. Dodatkowo zastosowano w niej technologię Quick Dry oraz Coolmax, która poprzez swoją strukturę umożliwia jeszcze lepsze wchłanianie wilgoci. Na poziomie wzornictwa zastosowano rozwiązania wpływające na lepszy komfort użytkownika: płaskie szwy, satynowe gumy, panele meshowe oraz dopasowany krój.

• BIELIZNA
W kolekcji wykorzystano technologię klejonych szwów, które redukują ryzyko otarć. Kolekcję wykonano z szybkoschnącej tkaniny, podnoszącej komfort treningu. Zastosowano w niej technologię QuickDry oraz Ultrasonic, stanowiąca dodatkowe zabezpieczenie klejonych szwów.