Wybieranie butów z namysłem

Wyróżniony Wybieranie butów z namysłem

Wiele osób wybierając w sklepie obuwie, ma nadzieję, że kupowane przez nich buty będą na tyle wytrzymałe, iż będą starczać na kilka sezonów. Niestety w dobie korzystania przez producentów z gorszych materiałów do produkcji rzadko jest taka możliwość, ale oczywiście sposób, w jaki dba się o buty, ma również ogromne znaczenie. W cieplejsze pory roku nie ma to większego znaczenia, jednakże buty na uszkodzenia najbardziej narażone są w mroźniejsze dni, szczególnie te, które wykonane są z naturalnych materiałów. Dlatego przed tym wyjątkowym okresem w czasie roku, powinno się zastanowić jak dbać o skórzane buty zimą.

Aby nie dopuścić do przemoknięcia, powstawania zacieków czy pękania, o skórzane buty należy odpowiednio dbać. Dzięki przedstawionym możliwościom, każda osoba może być pewna, że owe obuwie nie będzie służyło tylko przez jeden sezon.

Codzienna pielęgnacja

Przede wszystkim najważniejsze w przypadku posiadania skórzanego obuwia jest jego zabezpieczenie przed przemoczeniem. Największym ich wrogiem jest wszechobecna zimą sól na drogach czy chodnikach. Jeżeli po powrocie do domu ma się świadomość, że nasze obuwie miało kontakt z owym składnikiem, to należy zaraz po ściągnięciu butów wyczyścić je szczotką do błota, wilgotną ściereczką bądź gąbką. Po czym najlepszym rozwiązaniem jest wyciągnięcie sznurowadeł i włożenie do butów papierów, by mogły one zachować odpowiedni, pierwotny kształt. Kiedy są one bardzo przemoczone, godnym zauważenia jest również fakt, że nie należy suszyć ich przy jakimkolwiek kaloryferze czy źródle ciepła, bowiem takie sytuacje mogą doprowadzić do popękania skóry.

Dodatkową pielęgnacją skórzanych butów zarówno zimą, jak i podczas innych pór roku, jest ich systematyczne pastowanie. Należy je wykonywać średnio co kilkanaście dni. Ważnym jest, aby nie nakładać kolejnej warstwy preparatu, kiedy pierwsze jeszcze jest wystarczająca. Podczas zakupów skórzanego obuwia, nie bez przyczyny sprzedawcy polecają określone pasty do butów, ponieważ bardzo istotnym jest używanie odpowiedniego koloru pasty względem obuwia. Ponadto do smarowania środków chroniących należy najlepiej używać, w przypadku skóry licowej, wilgotnej szmatki. Jeżeli natomiast zakupiony but jest wykonany z nubuku bądź weluru, to pod żadnym pozorem nie mogą one mieć kontaktu z wodą. W takim przypadkach najlepiej zakupić specjalnie na ten cel wyprodukowaną dwustronną szczotkę, której metalową częścią czyści się materiał, a gumową układa się włosie skóry.

Warto zapamiętać, że bez względu w jakim sklepie zakupi się dany rodzaj obuwia, warto zapytać ekspedienta o materiał z jakiego wykonane są buty oraz sposoby do ich pielęgnacji, bowiem wiele sklepów posiada specjalnie do tych czynności, wyprodukowane preparaty.