Zmiana kodu na 4 z przodu – czyli jak z rozmachem zacząć żyć po czterdziestce?

Wyróżniony Zmiana kodu na 4 z przodu – czyli jak z rozmachem zacząć żyć po czterdziestce?

Czterdzieste urodziny to swego rodzaju przełom, który możemy traktować bardzo różnie. Jedni zapadają w pewnego rodzaju przygnębienie mając świadomość, że teraz będzie już z górki. A inni wręcz przeciwnie – są ustawieni rodzinnie i zawodowo, więc w końcu mają czas na realizację swoich marzeń. Jak znaleźć się w tej drugiej grupie?

Młodość ducha to podstawa

Niemal każdy z nas zna nastolatków i studentów, którzy swoim malkontenctwem, rozwagą i brakiem spontaniczności przypominają emerytów. W ich przypadku metryka jest zupełnie inna od tego, czego byśmy się po nich spodziewali. Można taką sytuację jednak odwrócić i w wieku 40 lat i później, zachować młodość ducha. I nie mówimy tutaj o ekscesach na miarę nierozsądnych nastolatków, ale o spontaniczność, otwartość na inne zachowania, tolerancyjność czy odwagę w manifestowaniu swojego zdania, nawet wtedy, gdy nie pasuje ono do naszego PESELa. Pewność siebie, jaką mamy w wieku lat 40. jest naszym orężem i dzięki niemu możemy sięgać tam, gdzie jeszcze nigdy nie byliśmy. Wyjście poza strefę komfortu w tym wieku jest dużo łatwiejsze niż wcześniej, więc warto stawiać sobie nowe cele i walczyć o to, by jak najszybciej je osiągnąć.

W zdrowym ciele…

Młodość ducha zdecydowanie łatwiej jest zachować, jeśli dbamy również o kondycję ciała. Współczesny 40-latek może być dużo młodszy od swojego rówieśnika sprzed pół wieku, gdyż często aktywnie uprawia sport, zdrowo się odżywia i dba o odpowiedni work-life balance. Wiele osób dopiero wtedy ma czas na to, by spokojnie iść pobiegać, wyjechać na narty czy iść na basen, bo nie ma już obowiązków domowych przy maleńkich dzieciach, a w pracy nie musi walczyć o swoją pozycję pracując po nocach.

Jest to więc wymarzony czas na to, by zacząć spełniać swoje marzenia o maratonach, biegach przełajowych, zdobywaniu korony Polski, a nawet Ziemi. Warto zatem spojrzeć wstecz i wrócić do sportowych pasji, których nie mogliśmy realizować z braku czasu czy pieniędzy. Teraz jest ten czas, gdy w końcu można się za to zabrać i zrobić ten pierwszy krok w kierunku ich realizacji.

Zdrowy dystans do siebie

Warto również pamiętać, że podstawą do dobrego samopoczucia w wieku 40+ jest poczucie humoru i dystans do siebie. Można to podkreślić rozmaitymi gadżetami typu koszulka na 40-tkę z napisem „życie zaczyna się po czterdziestce” lub „zmiana kodu na 4 z przodu”. Pokaże to, że nasz wiek nosimy z dumą i wcale nie martwimy się upływem czasu. To może być nie tylko fajny zakup dla siebie, ale również dla naszych znajomych czterdziestolatków. Może dzięki temu przestaną mieć nos spuszczony na kwintę i w końcu z uśmiechem spojrzą na swój wiek?

Więcej na: koszulkowy.pl