Baterie łazienkowe - nim zdecydujemy się na zakup

Marzenia o pięknej, funkcjonalnej łazience mogą zostać brutalnie przerwane przez związane z tym trudności, bo czasem - nawet jakbyśmy najbardziej się starali - ciężko uzyskać efekt, na jakim nam zależy. Z tego powodu warto znać najważniejsze zasady, które pomogą urządzić to pomieszczenie tak, jak właśnie chcemy - pomysłowo i stylowo. Kluczem do sukcesu jest dopasowanie odpowiedniej armatury łazienkowej, przede wszystkim baterii łazienkowej. O czym warto pamiętać?

Baterie łazienkowe - co jest w sprzedaży?

Nim dobierzemy właściwą baterię, taką, która będzie idealnie pasować do naszej łazienki, zastanówmy się, co mamy do wyboru.

Najczęściej kupowane są baterie łazienkowe stojące, ponieważ równie dobrze pasują do umywalki, jak i bidetu. Jeśli taki typ nas interesuje, konieczne zainwestujmy w wariant z jednym uchwytem, co pozwoli na oszczędność wody.  Innym równie popularnym modelem są baterie ścienne - pasujące szczególnie pod prysznicem i nad wanną. Z kolei najnowszym i coraz chętniej wybieranym modelem są baterie podtynkowe, których mechanizm - jak sama nazwa wskazuje - znajduje się w ścianie. Widoczna tutaj jest tylko dźwignia (plus ozdobny przełącznik) pozwalająca na odkręcanie i zakręcanie wody.

Baterie łazienkowe - na co zwrócić uwagę?

Wiemy już, jaki rodzaj baterii łazienkowej będzie najlepszy, lecz nim wybierzemy się do sklepu, by ją kupić, zwróćmy uwagę na istotne kwestie. Najważniejsze z nich dotyczą sposobu montażu, ponieważ to bardzo ważne, aby bateria była idealnie dopasowana do rodzaju umywalki, wanny czy prysznica.

Oceńmy także jej funkcjonalność oraz oczywiście - jej wygląd, a mianowicie, czy pasuje do aranżacji pomieszczenia. Nie lekceważmy tych rad, bo armaturę wybiera się na lata, a zmienia jedynie w przypadku awarii bądź generalnego remontu łazienki. Pamiętajmy jednocześnie, aby w razie wątpliwości poradzić się sprzedawcy, który doradzi i podpowie.

Jak zadbać o armaturę łazienkową?

Mamy już pięknie urządzoną łazienkę, w której tak samo dobrze i spójnie z pozostałymi elementami prezentuje się armatura łazienkowa. Teraz tylko musimy zadbać o porządek w tym pomieszczeniu, aby cieszyło oczy za każdym razem, gdy się tu pojawimy. Jak zatroszczyć się o baterie łazienkowe?

Nie ma tu wielkiej filozofii - wystarczy użyć wody z płynem do mycia naczyń, którą następnie wycieramy suchą szmatką. Jeśli pojawi się kamień lub rdza, nie panikujmy, lecz skorzystajmy z tego, co mamy w kuchni - znakomicie sprawdza się ocet. Lepiej nie eksperymentować z mocnymi środkami chemicznym, bo mogą wyrządzić więcej złego niż dobrego, np. zniszczyć powierzchnię metalu. Bez wątpienia dobrze dopasowana bateria łazienkowa wzbogaci stylowo i funkcjonalnie każdą łazienkę.