BRĄZOWE PLAMKI NA SKÓRZE? SPRAWDŹ, CZY NIE MASZ MELASMY!

Nasza skóra zmienia się przez całe życie. I niestety nie zawsze są to zmiany na lepsze. Zmiany pigmentacyjne i przebarwienia to bardzo częste „pamiątki” przywożone z wakacji. Zauważyłaś u siebie nieestetyczne brązowe plamki? Być może jest to melasma. Nie ma powodów do paniki – to niegroźny defekt estetyczny, którego stosunkowo łatwo można się pozbyć.

Zacznijmy od podstaw…

Zanim przejdziemy do sposobów walki ze wspomnianą przypadłością, najpierw musimy wyjaśnić czym tak właściwie melasma jest. – Melasma jest to rodzaj przebarwienia, a dokładniej – zaburzenie barwnikowe skóry. Ciemne plamy o nieregularnym kształcie pojawiające się najczęściej na twarzy lub dłoniach mają charakter nabyty – wywoływane są przez nadmierną produkcję melaniny, której zadaniem jest ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV. Co za tym idzie – plamki pojawiają się w miejscach, które mają największy kontakt z promieniami słonecznymi – tłumaczy dr Radosław Rzepnikowski, lekarz medycyny estetycznej z kliniki FABSKIN. Melasma najczęściej ma związek ze zmianami hormonalnymi, a więc najczęściej pojawia się kobiet ciężarnych lub stosujących hormonalną antykoncepcję. Problem ten najczęściej dotyka kobiety po 30. roku życia. Tutaj należy jeszcze wspomnieć, że melasma nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, ale z pewnością jest uciążliwym defektem estetycznym.

Jak wygląda melasma?

Przypadłość ta objawia się na skórze w postaci ciemnobrązowych plam o nieregularnym kształcie. Jak już zostało wspomniane – te` najczęściej pojawiają się na twarzy i dłoniach. Przebarwienia powstają nie tylko na czole i policzkach, ale równie często np. nad górną wargą. Melasma bardzo często ma spore rozmiary i przybiera „maskowaty” wygląd.

Jak się pozbyć melasmy?

Z melasmą można walczyć na kilka sposobów. Najczęściej stosuje się kuracje depigmentacyjne lub laser. Pierwsza z wymienionych metod najlepiej sprawdza się w przypadku niewielkich i płytkich przebarwień. W przypadku głębokich i rozległych przebarwień najlepsze rezultaty daje zastosowanie kuracji laserowej.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że dobór najodpowiedniejszej metody zwalczania melasmy powinien zostać ustalony z lekarzem na konsultacji przedzabiegowej. Specjalista na podstawie wywiadu z Pacjentem i oceny stanu skóry zaproponuje odpowiednie leczenie.

Oto skuteczny sposób walki z melasmą!

Jeżeli kuracja depigmentacyjna się nie sprawdzi, warto sięgnąć rozważyć kurację laserową. LAVIEEN (1927nm) to nieablacyjny laser tulowy do remodelowania i odmładzania skóry, charakteryzujący się znakomitą skutecznością i minimalnym czasem rekonwalescencji. Ze względu na dużą dowolność w regulacji intensywności energii oraz długości impulsu, może być wykorzystywany w szerokiej grupie wskazań. – Idealnie sprawdza się w leczeniu melasmy, zmian pigmentowych, zmarszczek, rozszerzonych porów i innych zmian skórnych. Subablacyjny tryb Lavieen jest optymalnym rozwiązaniem do leczenia zmian pigmentacji podstawnej warstwy naskórka, w której występują duże ilości melanocytów i melaniny – wyjaśnia dr Radosław Rzepnikowski, lekarz medycyny estetycznej z kliniki FABSKIN. By uzyskać pożądane efekty zazwyczaj wymagane jest przeprowadzenie od dwóch do sześciu zabiegów – ich dokładna ilość ustalana jest z lekarzem. Pierwsze efekty można zauważyć po około dwóch tygodniach.