Czym jest chirurgia plastyczna?

Chirurgia plastyczna to proces przekształcania i rzeźbienia formy ciała za pomocą zabiegów chirurgicznych. Najczęstsze rodzaje chirurgii plastycznej to powiększanie piersi, plastyka nosa, lifting twarzy, liposukcja i operacje powiek.

Chirurg plastyczny to z kolei lekarz specjalizujący się w wykonywaniu zabiegów chirurgii plastycznej. Chirurg ogólny może również wykonywać te zabiegi, ale zazwyczaj określa się mianem chirurga plastycznego, jeśli ma specjalistyczne szkolenie w tej dziedzinie. Warto wybierać specjalistów, jak w gabinecie noaclinic.pl.

Niektóre osoby decydują się na operację plastyczną, ponieważ chcą zmienić swój wygląd ze względów medycznych lub z powodu wypadku. Inne osoby mogą zdecydować się na poddanie się procedurze, aby poprawić swoją samoocenę lub pewność siebie.

Liposukcja jako jeden z zabiegów

Liposukcja to zabieg, który usuwa tłuszcz z organizmu. Specjalista stosuje liposukcję do usunięcia nadmiaru tłuszczu z organizmu. Istnieją trzy główne rodzaje zabiegów liposukcji: tumescencyjna, laserowa i ultradźwiękowa. Lipo sukcja tumescent ma miejsce, gdy lekarz wstrzykuje płyn w obszar przed usunięciem go za pomocą ssania. Laser jest wtedy, gdy wykorzystują energię lasera do rozbicia tkanki tłuszczowej i ułatwienia jej usunięcia za pomocą ssania. Ultradźwiękowy lipo wykorzystuje fale dźwiękowe do upłynniania komórek tłuszczowych, a następnie ssanie usuwa je z organizmu.

Kiedy trzeba poddać się znieczuleniu podczas zabiegu?

Znieczulenie to zabieg medyczny, który sprawia, że pacjent traci przytomność do operacji. Istnieją różne rodzaje znieczulenia, ale stosuje się je prawie we wszystkich gabinetach. Może to być znieczulenie ogólne lub znieczulenie miejscowe. Znieczulenie ogólne polega na uśpieniu całego ciała pacjenta i podczas snu nic nie czuje. Znieczulenie miejscowe znieczula określony obszar ciała, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu w tym obszarze, ale nadal może się poruszać i mówić. Istnieje wiele powodów, dla których dana osoba może nie chcieć używać znieczulenia podczas operacji. Może nie mają problemów ze zdrowiem, ale boją się zostać poddani operacji, ponieważ jest to zabieg inwazyjny i zawsze istnieje ryzyko powikłań podczas operacji.

Typowe procedury chirurgii plastycznej

Różne rodzaje zabiegów chirurgii plastycznej to:

  • Powiększenie piersi,
  • Odmładzanie twarzy,
  • Liposukcja,
  • Chirurgia plastyczna dłoni i stóp,
  • Korekcja nosa (zmiana kształtu nosa),
  • Plastyka brzucha,
  • Lifting twarzy,
  • Chirurgia powiek,
  • Implanty twarzy.