Sposoby na przytulne wnętrze – porady architekta

W ostatnich latach w aranżacji wnętrz wiele się mówiło o skandynawskiej filozofii hygge,
w myśl której urządzamy przestrzeń sprzyjającą przyjemnemu spędzaniu czasu – na co dzień, z rodziną lub z przyjaciółmi, ale też w samotności, kiedy chcemy się wyciszyć
i odpocząć. W oparciu o tę filozofię oraz przy zastosowaniu kliku sprawdzonych tricków możemy wprowadzić przytulność nawet do wnętrz minimalistycznych, supernowoczesnych czy loftowych.

Mianem „przytulne” określamy miejsca miłe w odbiorze, przyjemne, ciepłe, kameralne. Warto zwrócić uwagę, że dla każdego może to oznaczać coś innego. Wrażenie przytulności opiera się zatem w dużej mierze na naszym subiektywnym odczuciu, jednak mimo to śmiało można powiedzieć,
że są takie cechy wnętrza, które u większości odbiorców wywołają miłe skojarzenia. – O przytulności danego wnętrza decydują zarówno podstawowe elementy tworzące klimat, na które mamy wpływ projektując daną przestrzeń, jak i subtelne czynniki, które nie zawsze są od nas zależne, takie jak widok za oknem czy dostęp do naturalnego światła – mówi Ida Mikołajska, współwłaścicielka pracowni MIKOŁAJSKAstudio. Chcąc stworzyć wnętrze, w którym miło będzie spędzać czas, trzeba odpowiednio dobrać kolorystykę, materiały, oświetlenie i dodatki. Bazą może być aranżacja
w każdym stylu.

Kolorystyka miła dla oka

Barwy to pierwsza rzecz, na którą zwracamy uwagę we wnętrzu. Do tworzenia przytulnych aranżacji najlepiej nadają się kolory neutralne i ciepłe w złamanych odcieniach. Znajdująca się po zimnej stronie koła barw zieleń, w odcieniu oliwkowym i w zależności od oświetlenia może być odbierana jako ciepła – znowu wracamy więc do subiektywnych odczuć, dlatego nie sugerujmy się tylko znanym podziałem na ciepłe i zimne kolory. Jak powiedział Pablo Picasso „Kolory, podobnie jak cechy, podążają za zmianami emocji” – do temperatury kolorów podchodzimy emocjonalnie, często na zasadzie skojarzeń. – Bezpiecznym wyborem są więc harmonijne palety w których dominują złamane ciepłe barwy zrównoważone neutralnymi bądź chłodniejszymi odcieniami. Jeśli to właśnie odczucie przytulności jest dla nas priorytetem, unikajmy krzykliwych tonacji, nawet tych ciepłych, jak jaskrawe czerwienie i pomarańcze – mówi Ida Mikołajska.

Ciepłe materiały

Zastosowane w danym wnętrzu materiały odbieramy nie tylko zmysłem wzroku, ale też za pomocą dotyku – odczuwamy ich temperaturę, fakturę, miękkość. Już na pierwszy rzut oka jesteśmy w stanie ocenić, czy dana powierzchnia jest zimna czy ciepła – ich temperatura ma bardzo duże znaczenie
w budowaniu poczucia przytulności. Do ciepłych materiałów zaliczają się przede wszystkim naturalne drewno i tkaniny, po drugiej stronie mamy zimne szkło, kamień czy stal, co nie oznacza, że musimy
z nich całkowicie rezygnować. Warto zwrócić uwagę na to, że materiały odbierano jako zimne mają gładką powierzchnię, natomiast ciepłe mają dobrze wyczuwalną strukturę. W przytulnym wnętrzu sprawdzą się więc naturalne drewno z widocznym usłojeniem i sękami, miękkie, tapicerowane meble czy tkaniny od wyraźnych splotach. Ich ważną cechą jest naturalne pochodzenie i kolorystyka, czasem są niedoskonałe, dzięki czemu nabierają przyjemnej autentyczności.

Dobre oświetlenie

Wbrew pozorom naturalne światło dzienne ma zimną barwę, nawet w upalny, słoneczny dzień. Ciepłe odcienie pojawiają się jedynie o wschodzie i zachodzie słońca, być może dlatego te pory
są najbardziej romantyczne. Za pomocą oświetlenia o odpowiedniej barwie i temperaturze wspaniale można wykreować atmosferę we wnętrzu
– mówi arch. Ida Mikołajska. W miejscach przeznaczonych do relaksu postawmy na rozproszone, ciepłe światło, przy którym nasze oczy odpoczywają.
Jeśli jednak naszą receptą na wyciszenie jest lektura książki w zacisznym kąciku, pamiętajmy o nawet niewielkiej lampce, która daje możliwość skierowania strumienia jasnego światła na kartki książki.

Moc detalu

Niewielkie elementy, np. wyoblone krawędzie mebli, detale takie jak uchwyty i nóżki wprowadzające akcent kolorystyczny lub rzeźbiarską formę – we wnętrzu mogą zdziałać cuda. Mają cenną właściwość delikatnego zaburzania uporządkowanej przestrzeni, dzięki czemu w kontrolowany i subtelny sposób wprowadzają do wnętrz przytulność. Taką moc mają również rośliny oraz zapachy. Odczuwanie tych drugich jest najmniej zależne od naszej świadomości. Panujący w danym wnętrzu zapach potrafi wywołać wspomnienia i skojarzenia – z dzieciństwem, wakacjami czy innymi miłymi momentami
z przeszłości, sprawiając, że przestrzeń robi na nas miłe, przyjemne wrażenie.

Funkcjonalność, umiar i równowaga

Logicznie zorganizowany układ przestrzeni również ma wpływ na przytulność wnętrza. Brak dobrze (chociażby optycznie) wydzielonej strefy do wypoczynku, za mało miejsca do przechowywania, przeładowanie aranżacji za dużą ilością rzeczy i kolorów – to wszystko sprawia, że wnętrze jest chaotyczne, zabałaganione. Zbyt mocne nasycenie środkami wyrazu silnie oddziałuje na nasze zmysły, daje za dużo bodźców, nie pozwala się skupić, wywołuje niepokój. Z kolei dobrze rozplanowana, uporządkowana przestrzeń pomaga w zachowaniu porządku i wywołaniu spokojnego, miłego nastroju. Dlatego kluczem do sukcesu przy urządzaniu przytulnego wnętrza jest równowaga – zarówno w doborze kolorów, jak i materiałów, dodatków i dekoracji. Zestawiając ze sobą neutralne, ciepłe i chłodne barwy, miękkie i twarde materiały, powierzchnie gładkie oraz z wyraźną fakturą stworzymy przytulne wnętrze, w którym po prostu miło się przebywa.

 

View the embedded image gallery online at:
https://styling.pl/dom?limitstart=135#sigProId8c8fe232bb

O pracowni:

MIKOŁAJSKAstudio to autorska pracownia projektowa Krystyny Mikołajskiej i Idy Mikołajskiej. Matka i córka, obydwie absolwentki Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej w Polsce. Robią to, w czym są najlepsze, starają się realizować wszystkie projekty z sercem i pełnym zaangażowaniem. Projektowanie wnętrz jest ich ogromną pasją, popartą zdobytą wiedzą oraz wieloletnim doświadczeniem. W zespole MIKOŁAJSKAstudio pracują ambitni i profesjonalni architekci, zawsze mający na względzie, że to Klient będzie użytkownikiem zaprojektowanego wnętrza. Dlatego z należytym szacunkiem traktują potrzeby i upodobania Klientów, zarówno w części funkcjonalnej, jak i estetycznej projektu.

MIKOŁAJSKAstudio, ul.Lubelska 14/U1, 30-003 Kraków

  • 0

KARNAWAŁOWE ZŁOTO W NIEOCZYWISTEJ POSTACI W KOLEKCJACH TUBĄDZIN

Tegoroczny karnawał jest całkowicie odmienny od zimowych zabaw i balów, które tak dobrze znamy. Nie ma okazji do ubierania wytwornych i błyszczących kreacji, jednak możemy rozświetlić zimową szarość, wybierając do swojego otoczenia złote akcenty w aranżacji wnętrz.

  • 0

Wszyscy mówią KOCHAM CIĘ!

Jak spędzisz tegoroczne Walentynki? Elektryzujący wyjazd, szalona noc w ekskluzywnym hotelu, kolacja w ulubionej restauracji – te opcje przekładamy na przyszły rok. Teraz nastawmy się raczej na romantyczny wieczór we dwoje, niespieszne celebrowanie, czułe słówka, blask świec i seksowny saksofon w tle. Marka Krosno Glass na Walentynki 2021 przygotowała niespodziankę, która sprawi, że intymne chwile w zaciszu domowym będą miały właściwą oprawę.

  • 0

Warszawski Zen na Pradze

W okolicy Pragi Północ mieści się odrestaurowana kamienica z początku XX wieku. We wzniesionym w stylu eklektycznym budynku uwagę zwraca niepozorne, 38-metrowe mieszkanie, zaprojektowane przez Pracownię Architektoniczną Decoroom. Umiejętnie dobrane przez architektki meble, oświetlenie i zabudowa kuchenna podkreślają atuty wnętrza, a zgaszona, bardzo subtelna paleta kolorystyczna gwarantuje klimat sprzyjający wyciszeniu i relaksowi.

  • 0

Carte blanche. Mieszkanie, które zauroczy każdego!

Niewielkie, lecz bardzo funkcjonalne mieszkanie w Krakowie zaprojektowane zostało specjalnie pod długoterminowy wynajem. Dlatego architekci ze Studia Projektowego GRID zrobili wszystko, by było uniwersalne i pasowało do każdego stylu dekoracji, pozostając jednocześnie przytulnym i przyjaznym. W aranżacji krakowskiego mieszkania korzystano z najlepszej jakości artykułów wykończeniowych dostępnych w sieci salonów z wyposażeniem wnętrza Dekorian Home.

  • 0

Jak najjaśniej. Wizyta w domu w stylu modern z kroplą glamour.

Dzisiaj wybieramy się z wizytą do południowo-wschodniej Polski do województwa Podkarpackiego. Tam, niedaleko Mielca, w malowniczej Dolinie Sandomierskiej stoi dom, którego wnętrza zaprojektowała Magdalena Kaczmarska, właścicielka pracowni architektonicznej mDesignStudio. Podczas wymagającej stylistycznie aranżacji projektantka ściśle współpracowała z siecią salonów z wyposażeniem wnętrz Dekorian Home.

  • 0

Dodatki – dusza wnętrza Dekoracje, lampy, wazony Monnarita – naturalnie piękne

Dodatki to często niedoceniany element aranżacji wnętrza. Niesłusznie - bowiem dobrze dobrane, mogą całkowicie odmienić przestrzeń. Kolekcja Monnarita jest na to doskonałym dowodem. Oprócz szerokiego wyboru oryginalnych mebli, Monnarita oferuje wyjątkowe, designerskie dekoracje, wazony, lampy. Powstają wyłącznie z naturalnych materiałów i są wytwarzane ręcznie na urzekającej pięknem wyspie Bali. Dopełnią charakteru każdej stylizacji. Pokochają je miłośnicy stylu boho, skandynawskiego, rustykalnego czy ekologicznego.

  • 0

Dom doskonały

Duży, lecz przytulny. Luksusowy, ale nie ostentacyjny. Zatopiony w przyrodzie, jednak wystarczy wskoczyć do samochodu, by po niecałej godzinie znaleźć się na poznańskim rynku. Dom, którego autorką wnętrz jest architekt Katarzyna Kraszewska z pracowni Katarzyna Kraszewska Architektura Wnętrz przyciąga i magnetyzuje nie tylko miłośników dobrej architektury i fanów światowego designu. Podoba się każdemu, bo to po prostu dom doskonały! Jednym z partnerów tej realizacji była firma H&H Solutions, specjalizująca się w tematyce komfortowego snu, w tym doborze wysokiej klasy łóżek i materacy.

  • 0