Ekologiczne ogrzewanie domu – co warto wiedzieć?

Wydatki na ogrzewanie pochłaniają dużą część domowego budżetu. Jednak wybór sposobów ogrzewania jest obecnie bardzo szeroki, a rosnącą popularność zdobywają rozwiązania ekologiczne. Podpowiadamy, jakie źródło ciepła wybrać.

Ekologiczne ogrzewanie domu – alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań

Ekologia jest aktualnie jednym z najważniejszych zagadnień. Projektując i budując dom, szukamy rozwiązań zgodnych z ekologicznymi trendami. W dodatku rozwiązania ekologiczne okazują się też bardziej ekonomiczne – dzięki nim można zaoszczędzić. W ekologiczny nurt wpisuje się także ogrzewanie domu.

Coraz więcej osób odchodzi od węgla czy drewna jako materiału na opał. Rośnie za to popularność rozwiązań ekologicznych – wybrane z nich omawiamy poniżej. Postaw na ekologiczne ogrzewanie domu – bezpieczne, nowoczesne i oszczędne.

Ekologiczne ogrzewanie – moda, ale także konieczność

Szacuje się, że rachunki za ogrzewanie domu jednorodzinnego mogą stanowić aż 70% wydatków. Wynika to z zastosowania m.in. systemów grzewczych, które wymagają modernizacji lub wymiany, rosnących cen energii oraz paliw, a także strat cieplnych.

Większość polskich domów jest cały czas ogrzewana paliwami kopalnianymi, a ich pozyskanie jest niezwykle kosztowne. Co więcej, są one nieekologiczne. Zgodnie z trendami obowiązującymi w Unii Europejskiej i wydanymi przez nią zaleceniami są one niepożądane – Unia zaostrza normy emisji zanieczyszczeń. Wszystko to sprawia, że zainteresowanie nowoczesnymi rozwiązaniami jest coraz większe.

Ekologiczne ogrzewanie domu – polecane rozwiązania

Ekologiczne i innowacyjne ogrzewanie polega na efektywnym wykorzystaniu energii, a także na czerpaniu z „zielonych źródeł”. Oznacza to pozyskiwanie jej z gruntu, powietrza i wody. Mają one zastąpić ogrzewanie węglem – zarówno z powodów ekonomicznych, ekologicznych, jak i politycznych ta tradycyjna metoda straci na znaczeniu. Czym można zastąpić opalane węglem piece?

Ekologiczne piece indukcyjne

Kotły indukcyjne to nowoczesne i ekologiczne urządzenia grzewcze, które wykorzystują zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Przepływający przez rdzeń pieca prąd indukcyjny do centralnego ogrzewania zamienia się w ciepło. Zastosowanie jej w indukcyjnych piecach centralnego ogrzewania do ogrzewania wody użytkowej stało się bardzo popularne.

Innowacyjne kotły są zgodne z aktualnymi trendami i wymaganiami oraz potrzebami środowiska naturalnego. Kotły indukcyjne do ogrzewania mieszkania, domu lub lokalu usługowego to nowoczesne i sprawdzone rozwiązanie i alternatywa dla tradycyjnych pomp ciepła, które są bardziej kosztowne i nie są ekologiczne.

Nowoczesne pompy ciepła

Jednym z przyszłościowych rozwiązań są pompy ciepła. Pobierają one ciepło z otoczenia, a następnie jest ono gotowe do ogrzania domu. Nie jest potrzebny ani węgiel, ani olej czy gaz, co sprawia, że są bezpieczne i ekologiczne. Nie jest to zakup tani, ale pompa ciepła będzie dobrą inwestycją ze względu na niskie koszty eksploatacji.

Fotowoltaika

Bardzo popularna do ogrzewania domu stała się fotowoltaika. Kolektory słoneczne zbierają energię słoneczną i przetwarzają w elektryczną. Nie jest to rozwiązanie wystarczające, sprawdzi się raczej jako dodatkowe źródło energii. Można też skorzystać z dotacji rządowych.

Gdy ilość światła słonecznego jest mała, kolektory działają z niższą efektywnością. Jednak technologie są cały czas rozwijane, a panele można montować zarówno na dachach, jak i na płaskich gruntach. Warto rozważyć fotowoltaikę jako wspierający system do ogrzewania domu.

Źródła

  1. https://kb.pl/porady/najbardziej-i-najmniej-ekologiczne-sposoby-ogrzewania-domu/
  2. https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-programu-moj-prad