Inteligentny dom – czym jest i jak działa?

Wyróżniony fot. materiały prasowe fot. materiały prasowe
Coraz więcej słyszy się o inteligentnych domach. Ale co to tak właściwie oznacza? Z czego składa się system smart home? I czy warto się na niego zdecydować?

Poznaj sekrety inteligentnego domu

Inteligentny dom to budynek wyposażony w nowoczesne systemy i technologie, które mają korzystny wpływ na wygodę i bezpieczeństwo mieszkańców, a ponadto mogą obniżać koszty związane z eksploatacją mieszkania. W dużym skrócie inteligentny dom to taki, z którym mieszkańcy mogą się „porozumieć”. Mogą wydawać mu różne polecenia np. za pomocą smartfona. Za pośrednictwem dedykowanych aplikacji mogą kontrolować temperaturę w pomieszczeniach, ustalać kolor i natężenie oświetlenia, czy też włączać lub wyłączać wszelkie urządzenia podłączone do gniazdek – nawet wtedy, kiedy znajdują się daleko od domu.

Jakie systemy można zainstalować w inteligentnym domu?

Im więcej systemów zainstalujemy, tym bardziej inteligentny stanie się nasz dom. Na rynku znajdziemy niezwykłą różnorodność urządzeń, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa, poprawa komfortu użytkowania domu, czy też generowanie oszczędności w domowym budżecie. Do podstawowych systemów inteligentnego domu można zaliczyć:

  • oświetlenie – sterowane ze smartfona,
  • gniazdka – służące do włączania i wyłączania urządzeń elektrycznych; możliwość ustalenia harmonogramu i monitorowania zużycia energii,
  • ogrzewanie – możliwość kontroli temperatury w poszczególnych pomieszczeniach,
  • kamery do monitoringu – standardowe nagrywające obraz bądź wzbogacone o opcję nagrywania po zmroku i zapisywania filmów w chmurze,
  • czujniki – dymu, temperatury, gazy i inne,
  • alarmy – czujniki ruchu, syreny, czujniki drzwi i okien.

Dużym plusem inteligentnego domu jest łatwe sterowanie wszystkimi zainstalowanymi technologiami. Wystarczy do tego jeden obsługiwany zdalnie, automatyczny, odpowiednio zaprogramowany panel. Urządzenia działają bezprzewodowo, więc nie ma konieczności montowania dodatkowego okablowania.

Szeroki wybór systemów smart home oferuje sklep Elektromag. Jego propozycją są m.in. systemy alarmowe, gniazdka, żarówki oraz kamery. Na szczególną uwagę zasługują produkty z linii Philips HUE – czyli inteligentne, zautomatyzowane oświetlenie sterowane za pomocą Bluetooth lub mostka Hue Bridge. Na stronie elektromag.pl dostępne są takie elementy jak inteligentne oświetlenie zewnętrzne i wewnętrzne, inteligentne źródła światła, zestawy smart oświetlenia, taśmy LED oraz akcesoria i kontrolery.

Korzyści zastosowania systemów inteligentnego domu

Największą zaletą inteligentnego domu jest wygoda. Systemy umożliwiają zmianę temperatury, oświetlenia czy odtwarzanie ulubionej muzyki bez wstawania z kanapy.

Druga ważna kwestia to zwiększenie bezpieczeństwa. Jest to szczególnie pomocne, kiedy przebywamy poza domem. Specjalne czujniki wykryją każdy ruch, otwarcie okien lub drzwi, pożar, zalanie czy ulatniający się gaz i błyskawicznie powiadomią właściciela.

Nie można zapomnieć również o oszczędnościach. Możliwość zdalnego wyłączania urządzeń zminimalizuje ryzyko generowania niepotrzebnych kosztów.

Smart home odpowiada na potrzeby mieszkańców, którzy mogą sterować wieloma urządzeniami i systemami jednym ruchem palca. W inteligentnym domu każdy może czuć się bezpiecznie i komfortowo.