Jak dobrać krzesła do stołu w jadalni?

Meble do jadalni można kupić zarówno w komplecie, jak i osobno. Kupując je osobno, należy zadbać o odpowiednie dopasowanie krzeseł do stołu. Nie jest to takie proste, jak się wydaje - oferty sklepów są tak różnorodne, że wybór może powodować pewne trudności. Jak więc dobrać odpowiednie krzesła do stołu w jadalni?

Najważniejsza wysokość

Dobierając krzesła do stołu w jadalni należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, by:

  • ich wysokość była właściwa i dopasowana do wysokości blatu stołu. Krzesła nie mogą być zbyt niskie ani zbyt wysokie.
  • Ich liczba powinna wynosić przynajmniej tyle, ilu jest domowników.
  • Trzeba uważać również, by krzesła nie były za szerokie.
  • Odpowiednio dobrane krzesła powinny dać łatwo wsunąć się pod blat stołu w momencie, gdy nie są używane. Jeśli nie dają się wsunąć, nie tylko zajmują dużo miejsca, ale także wpływają na wygląd całego pomieszczenia.
  • Może się jednak zdarzyć tak, że wielkość czy budowa stołu uniemożliwia wsunięcie pod niego krzeseł. Warto wtedy zainwestować w krzesła składane, które będziemy rozkładać w momencie spożywania posiłków.

Estetyka również istotna

Stół i krzesła są najważniejszymi meblami w jadalni, więc mają bardzo duży wpływ na jej estetykę i wygląd. Muszą więc być odpowiednio dopasowane zarówno do pomieszczenia, jak i do siebie. Najlepiej, by i stół i krzesła wykonane były z tego samego materiału. Na przykład, jeśli posiadamy stół drewniany, to krzesła również powinny być z drewna. Ważne jest także dopasowanie kolorystyczne: do białego stołu najlepiej kupić białe krzesła, a do czarnego czarne. Zarówno stół, jak i krzesła warto także dobrać odpowiednio do koloru ścian czy podłogi pomieszczenia.

Wygoda i komfort ponad wszystko

W jadalni nie spędzamy zazwyczaj zbyt wiele czasu. Jest to jednak bardzo ważne miejsce w naszym domu, gdyż wykonujemy w nim jedną z najważniejszych codziennych czynności w naszym życiu. Jedzenie jest koniecznością, ale także przyjemnością, której pod żadnym pozorem nie powinno popsuć nic, a tym bardziej źle dobrane meble w jadalni.

Komfort i wygoda podczas jedzenia to jest to, na czym powinno nam zależeć najbardziej. Krzesła, na których mamy siedzieć, powinny być wygodne i dobrze dopasowane do stołu pod względem wysokości i szerokości. Ważne jest także to, by możliwe było dosunięcie się do stołu tak, aby nasze kolana znalazły się pod nim. Głowa jedzącego powinna znajdować się bezpośrednio nad talerzem. Siedzenie zbyt daleko od talerza grozi zabrudzeniem obrusa, ubrania, a nawet podłogi, wynikającym z przymusu przenoszenia jedzenia na sztućcach do ust. Jeśli w domu mieszkają też dzieci, istotne jest dopasowanie krzeseł również dla nich, pod względem ich wzrostu. Pamiętajmy również o tym, że jadalnia to także miejsce, gdzie odbywają się rodzinne przyjęcia. Przyjmujemy więc w nich gości, dlatego tym bardziej powinno nam zależeć na odpowiednim wyglądzie tego pomieszczenia oraz dobrze dobranych meblach. Goście zwracają uwagę nie tylko na smak przygotowanych potraw, którymi ich częstujemy, ale również na komfort ich spożywania oraz spędzania czasu podczas przyjęcia.

Wizyta w sklepie

Wprawdzie dziś osobista wizyta w sklepie nie jest konieczna do zakupu krzeseł, bo można je kupić w sklepie z wyposażeniem wnętrz online, ale warto jednak się na nią zdecydować. Będąc w sklepie możemy dokładnie obejrzeć z bliska nasze krzesła oraz mamy pewność, że dostaniemy to, co kupimy, z czym różnie bywa w przypadku internetu. Do wizyty w sklepie musimy być przygotowani. Wszystkie dane o potrzebnych krzesłach zanotujmy na kartce. Zmierzmy i zapiszmy wysokość, długość i szerokość stołu oraz zabierzmy naszą taśmę do mierzenia ze sobą do sklepu. Wcześniejsze przygotowanie daje pewność, że zdecydujemy się na odpowiednie krzesła i unikniemy problemów związanych choćby z koniecznością zwrotu tych, które okazały się złym wyborem.