Jak przechowywać biżuterię i jak o nią dbać?

Wyróżniony Jak przechowywać biżuterię i jak o nią dbać?
Biżuteria towarzyszy w większości damskich stylizacji, ale aby dodawała elegancji i szyku, musi być wykonana z dobrej jakości materiału i zadbana. Nie wiesz, jak ją pielęgnować i gdzie ją przechowywać? Podpowiadamy, jak czyścić wartościowe ozdoby – m.in. obrączki złote czy klasyczne złote łańcuszki.

Jak przechowywać biżuterię?

Biżuterię trzeba przede wszystkim posegregować i przechowywać w specjalnych warunkach –w osobnym miejscu powinny spoczywać wartościowe obrączki złote i różne kosztowności o dużej wartości pieniężnej, jak i emocjonalnej. Najwięcej mamy zwykle ozdób na co dzień i do pracy i te wymagają szczególnej segregacji. Poplątane łańcuszki lub splątane bransoletki trudno później rozplątać bez szkód. Odpowiednie przechowywanie poszczególnych elementów pomoże zachować biżuterię w jak najlepszym stanie.

Porządki w kolekcji. Przyjrzyj się całej swojej kolekcji – niektóre ozdoby mogą wymagać naprawy, inne mogą mieć już tylko wartość pamiątkową. Na pewno wiele z nich możesz też oddać lub przerobić na inne dodatki – jubilerzy mogą przetopić złotą biżuterię i wykonać z niej na przykład klasyczny łańcuszek lub wybraną zawieszkę. W trakcie porządków można podzielić biżuterię według różnych kryteriów – np. materiał lub rodzaj albo styl – osobno ozdoby na co dzień i na wyjątkowe okazje i uroczystości.

Odpowiednie zabezpieczenie biżuterii. Bransoletki, pierścionki, łańcuszki czy obrączki złote czy inne należy chronić przed światłem, wilgocią i dostępem powietrza, aby zachowały swój odcień.

W czym przechowywać ozdoby? Dobre przechowywanie biżuterii to najlepszy sposób, by zachować ją jak najdłużej w idealnym stanie. Sprawdzi się m.in. stylowe pudełko, elegancki kuferek, można też przeznaczyć na ten cel osobną szufladę w komodzie. Ważne, aby chronić biżuterię przed dostępem światła. Będą idealne do przechowywania różnych ozdób – jak cenne obrączki, złote bransoletki czy szwajcarskie zegarki. Kuferki są też wspaniałą ozdobą sypialni i zwykle zajmują ważne miejsce na toaletce czy szafce.

Jak pielęgnować biżuterię?

Kluczowa jest też pielęgnacja biżuterii – metody czyszczenia trzeba dobrać zależnie od materiału, z jakiego wykonane są poszczególne ozdoby. Wiele elementów można czyścic samodzielnie, ale wyjątkowo wartościowe ozdoby – jak m.in. obrączki złote czy pierścionki z kamieniami szlachetnymi – najlepiej oddać do profesjonalnego jubilera, który doskonale wie, jak o nie zadbać.

Jak dbać o złotą biżuterię?

Największą popularnością cieszy się złota biżuteria – pierścionki, obrączki, złote łańcuszki. Cenne ozdoby warto oddać do jubilera, który zapewni im profesjonalną pielęgnację. Podczas samodzielnych zabiegów pielęgnacyjnych należy stosować specjalne preparaty, a na co dzień unikać kontaktu z detergentami. Powszechnie znane są też domowe sposoby – skuteczna może być kąpiel w wodzie z dodatkiem kilku kropel mydła w płynie czy przetarcie jej raz w miesiącu wódką lub spirytusem. Niewielki nalot można też usunąć dzięki sodzie oczyszczonej czy rozkrojoną cebulą.