Jak się degustuje wino?

Wyróżniony Jak się degustuje wino?
Poznaj kilka sekretów, które pomogą Ci jeszcze bardziej docenić wino. Na czym polega degustacja wina? Degustacja wina wykorzystuje zmysły wzroku, węchu i smaku, by ocenić niuanse smaku i aromatu wina. W ten sposób można dociec, skąd pochodzi wino, jakiego szczepu użyto i jak stare jest wino.

Na czym polega degustacja wizualna?

Pierwszym etapem jest degustacja wizualna. Wino nalej do 1/3 objętości kieliszka. Zakręć nim lekko, aby na ściankach pojawiły się smużki. Ich kształt świadczy o oleistości wina, oraz zawartość alkoholu i cukrów.

Następnie na białym tle przetestuj przejrzystość i paletę wina. Jego barwa zależy od wieku i sposobu konserwacji.

Na czym polega degustacja węchowa?

W pierwszej kolejności powąchaj wino w nieruchomym kieliszku, żeby wyczuć aromaty lotne. Następnie zakręć kieliszkiem, by uwolnić cięższe aromaty. Wreszcie, energicznie poruszaj kieliszkiem, aby napowietrzyć wino.

Na bukiet mogą składać się aromaty kwiatów, owoców albo przypraw i rozwijają się w tym właśnie porządku.

Na czym polega degustacja smakowa?

Weź do ust łyk wina, jednocześnie wciągając powietrze.. Potrzymaj wino w ustach i spróbuj zidentyfikować zawartość cukrów, kwasów, jak również garbników.

Wino powinno być zrównoważone. Zbyt wiele garbników nada winu cierpki posmak. Z kolei za słodkie wino czy o małej zawartości alkoholu może wydać się płaskie.

Istotna jest jego „trwałość”, a zatem czas, przez jaki aromat i smak wina pozostają na języku. Im lepsze wino, tym dłuższy posmak.

Na co zwrócić uwagę podczas degustacji smakowej?

  • Słodkość,
  • Kwasowość,
  • Ekstraktywność,
  • Zawartość alkoholu,
  • Zawartość garbników,
  • Teksturę.

Gdzie odbywają się najlepsze degustacje wina?

Najpopularniejsze winiarskie destynacje to RPA, Kalifornia, Argentyna, Nowa Zelandia czy Australia.

Gdzie w Europie można znaleźć najlepsze degustacje wina?

Po wyjątkowe smaki nie trzeba jechać daleko. Turystyka winiarska w Europie rozwija się zwłaszcza w Portugalii, Hiszpanii, Włoszech, Grecji czy na południu Francji.

Gdzie w Polsce można znaleźć najlepsze degustacje wina?

Zagłębie winiarskie w Polsce leży w okolicy Zielonej Góry. To tam Winnica Miłosz oferuje komentowane degustacje. Trwają one od 1 do 3 godzin i można w tym czasie spróbować czterech rodzajów wina. Winnica łączy degustacje z prelekcją na temat uprawy winorośli i winifikacji. Wydarzenie to odbywa się w co drugi piątek w sezonie letnim.

Ci, którym do Zielonej Góry nie po drodze, mogą zamówić wina z tej winnicy na stronie wybieramwino.pl i przeprowadzić degustację samodzielnie w domu.