Jak wybrać farbę przyjazną środowisku?

Wyróżniony Jak wybrać farbę przyjazną środowisku?
Bliska jest Ci ochrona środowiska i wybierasz jak najzdrowsze produkty – wolne od zanieczyszczeń i szkodliwych substancji? Wiedz, że ekologiczna jest nie tylko żywność i kosmetyki, ale też materiały budowlane, w tym farby. Jak spośród wielu różnych wybrać farby ekologiczne? Czytaj dalej i sprawdź!

Skład – to od niego wszystko zależy

Farby ekologiczne (www.beckers.pl) nie mogą zawierać szkodliwych rozpuszczalników, amoniaku i Lotnych Związków Organicznych. Wykazano bowiem, że z czasem niektóre z nich odparowują z farby i przedostają się do powietrza, którym na co dzień oddychamy w naszych domach. Ponadto udowodniono niekorzystny związek między emisją LZO a powiększaniem się dziury ozonowej. Dlatego w 2010 roku Unia Europejska wystosowała dyrektywę, która zmusiła producentów farb do drastycznego obniżenia tych związków chemicznych.

Alternatywa to farby ekologiczne wykorzystujące wodę jako najprzyjaźniejszy środowisku rozcieńczalnik. Wyróżniają się dłuższym terminem przydatności do użycia i mają delikatny zapach, dzięki czemu nie wymagają wielogodzinnego wietrzenia pomieszczeń po zakończonym malowaniu. Są zdecydowanie zdrowsze dla domowników. Najpopularniejsze farby ekologiczne to farby akrylowe – łączące wartościowe żywice z wodorozcieńczalnikiem.

Farby ekologiczne – oznaczenia, po których je poznasz

Chcesz mieć pewność, że farby, które wybierasz są farbami ekologicznymi? Potwierdzenie znajdziesz na etykietach – w postaci konkretnych oznaczeń.

To przede wszystkim EU Ecolabel – logo certyfikatu, poświadczającego bezpieczeństwo produktu dla zdrowia i środowiska i tego, że spełnia on najwyższe normy jakości. Szukaj też certyfikatu PKN, będącego dowodem na zgodność farby z normą PN-C 81914:2002, mówiącą o gwarancji jakości i bezpieczeństwa danego produktu. W Polsce innym ważnym oznaczeniem jest atest Polskiego Związku Higieny. Daje on pewność, że farba została poddana szczegółowej kontroli.

Najlepsze farby ekologiczne sygnowane są też dodatkowymi oznaczeniami:

  • Rekomendacja Polskiego Towarzystwa Alergologicznego – oznacza, że dana farba jest bezpieczna dla alergików i osób ze skłonnością do reakcji uczuleniowych.
  • Zerowa zawartość Lotnych Związków Organicznych – farby, które na etykiecie posiadają logo listka na tle jasnoniebieskiej planety są produktami spełniającymi najbardziej rygorystyczne europejskie normy dotyczące emisji LZO.
  • Certyfikat Nordic Ecolabel – przed nadaniem farbie tego oznaczenia bada się ją pod kątem zarówno bezpieczeństwa dla ludzi i środowiska, jak i jakości, a wszelkie normy spełnia nie tylko w zakresie użytkowania, ale już na etapie produkcji. To certyfikat przyznawany w państwach nordyckich od 1989 roku.

Wybór farb ekologicznych jest uzasadniony przede wszystkim ze zdrowotnego punktu widzenia oraz ze względu na troskę o środowisko. Takie farby bardzo często charakteryzują się świetną jakością, więc warto po nie sięgać także chcąc pokryć ściany trwałą, piękną powłoką.

Podsumowanie:

  • Farby ekologiczne cieszą się coraz większą popularnością. Przyczynia się do tego rosnąca świadomość na temat ochrony środowiska oraz wpływu poszczególnych produktów na nasze zdrowie.
  • To, czy dane farby można określić mianem „ekologiczne” zależy od ich składu – tego, czy są wolne od szkodliwych substancji.
  • Dobre farby ekologiczne to farby zgodne z rygorystycznymi normami jakości i bezpieczeństwa. Zgodność tę potwierdza obecność konkretnych oznaczeń na etykietach. Jakich? O tym przeczytasz w artykule.