Jak wybrać najlepszą szczoteczkę soniczną?

Wyróżniony Jak wybrać najlepszą szczoteczkę soniczną?

Rodzaj szczoteczki do mycia zębów oraz technika szczotkowania mają ogromny wpływ na stan uzębienia i kondycję dziąseł. Wybór odpowiednich akcesoriów higienicznych może jednak okazać się nie lada wyzwaniem. W ostatnich latach dużym zainteresowaniem cieszą się szczoteczki soniczne. Czy rzeczywiście warto po nie sięgać? Na czym polega specyfika ich działania? Czym kierować się, wybierając taką szczoteczkę?

1. Jak działa szczoteczka soniczna?

2. Jaka szczoteczka soniczna jest warta zakupu? Najważniejsze parametry

3. Jak myć zęby szczoteczką soniczną?

Jeśli interesuje cię najlepsza szczoteczka soniczna ranking szczoteczek wskaże ci modele godne polecenia wraz z ich specyfikacją. Warto przejrzeć taki ranking szczoteczek sonicznych przez zakupem.

Jak działa szczoteczka soniczna?

Na pierwszy rzut oka szczoteczka soniczna wygląda jak szczoteczka elektryczna. Podobnie jak ona, jest wyposażona w rączkę z wbudowanym akumulatorkiem oraz panel sterowania. Główka szczoteczki ma jednak podłużny kształt, przypominający typową szczoteczkę manualną.

Soniczna szczoteczka do działania wykorzystuje fale dźwiękowe, które wprawiają w ruch włókna główki. Te poruszają się charakterystycznym ruchem wymiatającym z dużą częstotliwością, nawet do 96 000 ruchów na minutę. To właśnie dzięki temu można precyzyjnie usuwać osady, bakterie i płytkę nazębną, nawet z trudno dostępnych miejsc. Najlepsze szczoteczki soniczne są w stanie usunąć nawet o kilkadziesiąt procent więcej płytki nazębnej niż typowe szczoteczki manualne.

Jaka szczoteczka soniczna jest warta zakupu? Najważniejsze parametry

Skąd wiadomo, jaka jest najlepsza szczoteczka soniczna? Ranking, o którym wspomnieliśmy wyżej, bazuje na konkretnych parametrach, dzięki którym dobra szczoteczka soniczna jest łatwa do wyłonienia. Przyjrzyjmy się tym wskaźnikom nieco bliżej.

  • Tryby czyszczenia

Dobrej jakości szczoteczki soniczne oferują kilka programów pracy, które - w połączeniu z odpowiednią prędkością - zapewniają wysoką jakość czyszczenia. Szczoteczka Philips Sonicare ProtectiveClean, prócz podstawowego trybu Clean, oferuje tryb wybielający oraz tryb delikatny, przeznaczony dla osób o wrażliwych dziąsłach. Z kolei w przypadku szczoteczki sonicznej Vitammy Aurum można korzystać dodatkowo z programu Polish - nabłyszczającego umyte już zęby oraz z trybu masującego dla lepszego ukrwienia dziąseł.

  • Szybkość pracy

Szybkość szczoteczki sonicznej określa się poprzez liczbę ruchów wykonywanych w ciągu minuty. Tania szczoteczka soniczna ma ten parametr z reguły na poziomie ok. 60 tysięcy drgań, najlepsza osiąga nawet 96 tysięcy. Co do zasady, duża liczba ruchów zapewnia wysoką dokładność, a tym samym lepszą higienę jamy ustnej.

  • Wbudowany timer

Mechanizm sygnalizuje moment, w którym można zakończyć już czyszczenie zębów. To duże udogodnienie na co dzień.

  • Czas pracy przy pełnym naładowaniu

Standardowo szczoteczki soniczne są w stanie pracować przez ok. 2 - 3 tygodnie na jednym ładowaniu baterii, przy założeniu, że myjemy zęby dwa razy dziennie przez 2 minuty. Niektóre modele mają jednak bardziej pojemny akumulator.

  • Czujnik nacisku

To funkcja przydatna dla osób, które mają tendencję do zbyt mocnego przyciskania szczoteczki do dziąseł. Alarm poinformuje, że nacisk jest zbyt duży, co może uszkadzać szkliwo i prowadzić do szybszego zużywania się włókien.

  • Dodatkowe funkcje

Szczoteczki soniczne mogą być wyposażone również w szereg bonusowych funkcji i akcesoriów, na przykład dodatkowe końcówki i nakładki, anatomiczny kształt włókien, ciche działanie czy możliwość ładowania z portu USB.

Jak myć zęby szczoteczką soniczną?

Przy myciu zębów szczoteczką soniczną bardzo ważna jest prawidłowa technika. Główkę szczoteczki należy ustawić pod kątem 45 stopni do powierzchni zębów - tak, by włókna skierowane zostały w stronę dziąseł. Po włączeniu szczoteczki przesuwa się ją po łuku zębowym, przytrzymując nad powierzchnią zęba. Nie musisz wykonywać żadnych ruchów - ani okrężnych, ani wymiatających. Drgania głowicy i włókien całą pracę wykonają za ciebie.