Jakie wino wybrać?

Wyróżniony Jakie wino wybrać?
W Polsce kultura picia wina nie ma tak długich tradycji jak w południowej części Europy, stąd wiele osób wciąż ma wątpliwości, jakie wino wybrać, by było smaczne i pasowało do posiłku. Wybór jest trudny, ponieważ nawet w popularnych marketach półki uginają się pod dziesiątkami win różnego rodzaju z niemal każdej części świata. Jeśli też masz problem z wyborem dobrego wina, przeczytaj nasz krótki poradnik.

Czerwone, różowe, białe – czym się różnią?
Zastanawiając się jakie wino wybrać, w pierwszej kolejności musimy zdecydować o jego kolorze, które wpływa także na smak:
- wina czerwone – powstają z fermentowanego soku z winogron zawierającego pestki i skórki, stąd ich ciemna barwa, ale także bardziej wyrazisty, często cierpki smak,
- wina białe – są wytwarzane z samego soku z owoców bez pestek, dlatego nie mają czerwonego barwnika i odznaczają się delikatniejszym smakiem,
- wina różowe – produkuje się je podobnie jak czerwone, ale ze względu na wcześniejsze odcedzenie moszczu ze skórek podczas fermentacji do alkoholu przedostaje się mniej barwnika.
Kolor wina jest często wyznacznikiem tego, który trunek wybieramy do danego posiłku. Ogólna zasada mówi o tym, że czerwone wina pasują do potraw z czerwonego mięsa, natomiast wina białe lepiej komponują się z drobiem, rybami i owocami morza, a także makaronów. Z kolei wina różowe są doskonałe do deserów, natomiast lekkie wina musujące sprawdzają się jako aperitif.

Wskazówki, jak wybrać dobre wino
Według sommelierów wybór wina powinien być podyktowany przede wszystkim naszym gustem i ta zasada obowiązuje na całym świecie. W Polsce najchętniej kupowane są wina półsłodkie, których próżno szukać na półkach sklepów choćby w Szwajcarii, gdzie pija się niemal wyłącznie wina wytrawne. Na smak wina, bez względu na to, czy jest on delikatny, czy bardziej intensywny, największy wpływ ma jakość trunku. Pod tym względem warto znać kilka zasad, które pozwolą nam wybrać dobre wino.
Przede wszystkim czytajmy etykiety – im więcej zawiera informacji na temat wina, tym większa szansa, że mamy do czynienia z trunkiem dobrej jakości. Sprawdźmy więc, czy na etykiecie widnieje kraj i region pochodzenia wina, nazwa szczepu, rocznik, oraz nazwa producenta (czasami jest podany wyłącznie dystrybutor). O jakości wina decyduje również zawartość alkoholu – im więcej jest procentów, tym trunek jest lepszy. Warto też pamiętać, że dobre wino może być także tanie. W marketach i dyskontach można kupić smaczne wina z Portugalii, Hiszpanii, czy Francji w cenie do 30 zł. Jednak jeśli chcemy być pewni najwyższej jakości wina, wybierzmy się do specjalistycznego sklepu.

www.faktoriawinalacarte.pl