Kwas mlekowy dla urody i zdrowia

Wyróżniony Kwas mlekowy dla urody i zdrowia
Nie od dziś wiadomo, że kwasy wykorzystywane są w kosmetyce do wykonywania różnego rodzaju zabiegów. Gama używanych substancji jest naprawdę szeroka. Z tego powodu czasem trudno zdecydować się na to, który kwas powinien zostać wykorzystany. Oczywiście w doborze właściwego zabiegu zawsze pomoże profesjonalny kosmetolog. Warto jednak wiedzieć, jakie zastosowanie mają poszczególne kwasy - choćby dla własnej ciekawości. Postanowiliśmy zatem skupić się na kwasie mlekowym. Poznaj tę wyjątkową substancję - dowiedz się, jakie właściwości i zastosowanie ma kwas mlekowy.

Czym jest kwas mlekowy?

Kwas mlekowy to substancja złuszczająca o naturalnym pochodzeniu. Należy do grupy kwasów AHA (alfahydrokwasów). To kwas bezpieczny dla skóry, ponieważ wytwarzany jest przez nasz organizm podczas wysiłku fizycznego. Kwas mlekowy zawiera duże cząsteczki, które wolniej wnikają w skórę i nie powodują podrażnień. Jego działanie często porównywane jest do gliceryny - kwas mlekowy świetnie nawilża skórę, a równocześnie nie zatyka porów.

Kwas mlekowy - zastosowanie

Kwas mlekowy ma bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystywany jest w kosmetyce, a także w przemyśle spożywczym. Możemy spotkać go w przetworach mlecznych. Wszystko za sprawą niezwykle cennych bakterii kwasu mlekowego, które mają pozytywny wpływ na zdrowie. Kwas mlekowy:

  • wzmacnia odporność organizmu,
  • redukuje stany zapalne jelit,
  • zapobiega biegunkom i pomaga w ich leczeniu,
  • wspiera trawienie laktozy.

Kwas mlekowy wykorzystywany jest również w medycynie do walki z siedliskami bakteryjnymi. Możemy spotkać go w lekach na dolegliwości ze strony układu rozrodczego.

Zastosowanie kwasu mlekowego w kosmetyce jest dość szerokie. Jego używanie poleca się osobom, posiadającym skórę suchą i przebarwioną. Dużą zaletą kwasu mlekowego jest jego stosunkowo szybkie działanie, dlatego w niektórych salonach kosmetycznych wykorzystywany jest to przeprowadzania tzw. zabiegów bankietowych, które nie zabierają dużo czasu. Oto efekty stosowania kwasu mlekowego:

  • niwelowanie przebariweń - kwas mlekowy poprawia pigmentację skóry i usuwa niepożądane przebarwienia,
  • przywrócenie równowagi wydzielania sebum i redukcja trądziku - kwas mlekowy działa antybakteryjnie, dlatego ma swoje zastosowanie w walce ze zmianami skórnymi,
  • nawilżenie skóry - kwas mlekowy chroni przed utratą wody z naskórka i niweluje problem suchości,
  • złuszczanie naskórka i redukcja zmarszczek - kwas ma również właściwości złuszczające, dzięki czemu świetnie wygładza skórę, pobudza produkcję kolagenu i niweluje pierwsze zmarszczki.

Jak używać kwasu mlekowego?

Stosowanie kwasu mlekowego nie jest trudne. Można znaleźć go w niewielkich stężeniach w kosmetykach do codziennej pielęgnacji, np. w tonikach czy kremach. Takie produkty zazwyczaj kupimy w aptekach.

Jeśli chodzi o profesjonalny zabieg z wykorzystaniem kwasu mlekowego, lepiej nie robić tego w domu. Choć jest to substancja bezpieczna, brak doświadczenia może sprawić, że efekt takiego eksperymentu będzie nieadekwatny do zamierzonego. O wiele lepszym pomysłem będzie odwiedzenie salonu kosmetycznego, w którym zabieg zostanie wykonany pod okiem doświadczonego kosmetologa z wykorzystaniem profesjonalnych produktów. Ekfoliację kwasem migdałowym można wykonać chociażby w salonie Bodybar na Mokotowie w Warszawie. W ofercie są również zabiegi z wykorzystaniem innych kwasów w zależności od potrzeb skóry.

Kwas mlekowy ma naprawdę szerokie zastosowanie i warto sięgać po niego nie tylko do pielęgnacji skóry czy włosów. Mamy nadzieję, że nasz krótki artykuł przybliżył wam właściwości tej wyjątkowej substancji.