Mity na temat wyboru mebli na taras i balkon

Na temat wyboru mebli outdoorowych istnieje wiele, nie zawsze zgodnych z rzeczywistością, opinii. Biała kanapa w ogrodzie to szaleństwo, naturalne materiały to przeżytek, a minimalistyczne formy są passé. Każdy, kto choć raz planował zewnętrzną strefę domu lub mieszkania, słyszał podobne stwierdzenia. Ile w nich prawdy? Obalamy 3 najczęściej powtarzane mity na temat wyboru mebli na taras lub balkon… przeczytajcie i zapomnijcie o nich na zawsze.

MIT 1: Meble tapicerowane są dobre do… domu

Aranżacyjne mity towarzyszą nam od lat i – mimo wysiłków projektantów, zmieniających się trendów i rozwoju technologii oferujących nowe rozwiązania  –  nie tracą na popularności. Jednym z nich jest przekonanie, że meble tapicerowane świetnie sprawdzają się wyłącznie w domu. To błąd. Nowoczesne materiały wykorzystywane przy produkcji sof czy foteli ogrodowych są łatwe w pielęgnacji, odporne na trudne czynniki atmosferyczne i wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Dlatego świetnie spiszą się na tarasie czy balkonie, zamieniając je w wygodne miejsce odpoczynku na świeżym powietrzu, a dodatkowo zapewniając spójność strefy zewnętrznej i wewnętrznej domu lub mieszkania.

Klienci często sceptycznie podchodzą do propozycji tapicerowanych mebli outdoorowych, szczególnie jeśli ich taras lub balkon nie posiada dodatkowego zadaszenia. Obawiają się szybkiego zniszczenia lub zniekształcenia produktów. Niesłusznie. Wystarczy wybrać meble pokryte wysokiej jakości tkaninami, jak choćby Sunbrellą stosowaną w wybranych elementach wyposażenia marki Miloo Home, np. w linii Toro czy Kampala, aby cieszyć się komfortowym wypoczynkiem i nie przejmować zmienną pogodą – komentuje Roksana Skurzyńska z biura projektowanego MINUS – ARCHITEKTURA.

Sunbrella to tkanina, która bez uszczerbku zniesie zarówno wysokie nasłonecznienie, jak i ulewny deszcz. Wykorzystywana w żeglarstwie nie ulega odbarwieniu, nie poddaje się działaniu grzybów ani pleśni i – co rozumie się samo przez się – jest wodoodporna. Jej połączenie z wysokiej jakości piankowym wypełnieniem Quick Dry Foam – szybkoschnącym, o zwiększonej przepuszczalności powietrza i właściwościach antybakteryjnych – pozwoli stworzyć idealnie zgrany duet. Wygodny i niezwykle trwały, który pozostanie z nami przez lata. Nawet jeśli na naszym tarasie stanie komplet mebli wypoczynkowych o śnieżnobiałej tapicerce.

MIT 2: Drewno na tarasie. Piękne, ale niepraktyczne?

Drewno to materiał, z którego chętnie korzystamy w rozmaitych aranżacjach. Jest szlachetne, naturalne i świetnie wygląda w każdej stylizacji. Choć chętnie widywane we wnętrzach, którym dodaje przytulności, nie jest wcale tak częstym gościem na tarasach i balkonach. Obawę budzi jego wytrzymałość na zmieniające się warunki pogodowe i konieczność pielęgnacji. Tymczasem kluczowy okazuje się właściwy wybór rodzaju drewna, z którego wykonane są outdoorowe meble. Do dyspozycji mamy rodzime gatunki, takie jak buki, dęby czy świerki, i egzotyczne, jak akacja czy tek. Oprócz widocznych różnic usłojenia czy wybarwienia, surowce mają też inne właściwości. Doskonale wiedzą o tym projektanci mebli ogrodowych Miloo Home do produkcji wybierając te bardziej wytrzymałe. Zarówno akacja, jak i tek – bo o nich mowa – to gatunki drewna z dużą zawartością naturalnych substancji oleistych, co czyni je wyjątkowo odpornymi na wilgoć, promienie UV oraz działanie pleśni i grzybów. Dzięki temu nie potrzebują też wymagającej konserwacji – wystarczy raz do roku zaimpregnować je specjalnym preparatem (który pomoże zachować ich oryginalny kolor i uwypukli rysunek drewna) oraz zadbać, aby sezon jesienno-zimowy spędziły w zamkniętym pomieszczeniu. Ale ten drobny gest jest niczym w porównaniu ze spektakularnym efektem – pięknymi, pachnącymi żywicą drewnianymi meblami idealnie komponującymi się z otoczeniem. A jeśli wood total look to nie nasza bajka, zawsze możemy postawić na eleganckie drewniane wykończenia nóżek lub oparć.

MIT 3: Na małym balkonie nie ma miejsca na wygodne meble

Wygodne meble outdoorowe wcale nie muszą mieć ogromnych gabarytów, tak jak mały balkon nie oznacza konieczności rezygnowania z komfortowego wypoczynku. Wystarczy wybrać wyposażenie o odpowiednim kształcie, rozmiarze, a czasem poszukać rozwiązań łączących kilka funkcji. Rolę komfortowego siedziska może równie dobrze pełnić wiklinowa skrzynia, która posłuży nam także jako schowek na akcesoria do pielęgnacji balkonowych roślin. W doborowym towarzystwie miękkich poduch doda szyku nawet najmniejszej przestrzeni i pozwoli zaoszczędzić cenne miejsce. Na balkonie w rozmiarze XXS sprawdzą się też małe stoliki, np. model Klosters z praktyczną półką czy minimalistyczny Tripod od Miloo Home, który można zestawić z krzesłem Prato w tej samej linii kolorystycznej.

Wybierając meble na niewielki taras czy balkon zwróćmy uwagę na ich formę. Niech będzie lekka i minimalistyczna – takie kształty najlepiej sprawdzą się na małych przestrzeniach. A jeśli północna surowość nie pasuje do naszego stylu postawmy na plecionki i struktury z prześwitami. Dobrym wyborem okażą się produkty i akcesoria z widocznymi zaobleniami, jak np. te z kolekcji Eve czy Lisbon Round od Miloo Home. Ich niewielki rozmiar i prosta konstrukcja sprawiają, że meble świetnie wkomponują się w aranżację balkonu – sugeruje Beata Michalak z pracowni Studio Deccor.  

Mikroprzestrzenie sprzyjają stosowaniu złotej zasady designu „less is more”. W końcu nie zawsze do wypoczynku niezbędna jest trzyosobowa sofa. Szczególnie jeśli relaks kojarzymy raczej z dobrą lekturą i lampką wina. Wtedy zamiast okazałych mebli wybierzmy wygodny, minimalistyczny leżak lub fotel o prostej formie, z regulowanym oparciem i podnóżkiem. Sprawdzą się równie dobrze jak masywny komplet wypoczynkowy, a zajmą zdecydowanie mniej miejsca.

Przesądy i mity obecne są w każdej dziedzinie życia, także w projektowaniu przestrzeni. Dlatego  zanim zabierzemy się za planowanie naszej strefy outdooru warto sprawdzić czy za dobrą radą znajomych lub sąsiada nie kryje się niewiedza albo obawa przed przełamywaniem aranżacyjnych schematów. I nie zaprzestawajmy poszukiwań mebli idealnych – idealnych dla nas. One naprawdę istnieją i są skrojone na miarę naszych potrzeb.