Na czym polega plastyka powiek?

Wyróżniony Na czym polega plastyka powiek?

Oczy to niezwykle istotny element każdej twarzy. I nie chodzi bynajmniej o ich kolor, ale całościowe spojrzenie. Brwi, rzęsy, powieki. To wszystko wpływa na to jak wyglądają nasze oczy. I o ile brwi i rzęsy możemy nieco poprawić za pomocą drobnych zabiegów kosmetycznych, o tyle w przypadku powiek górnych już nie za bardzo. Te wymagają specjalistycznego podejścia. W poniższym tekście postaramy się przybliżyć, czym jest zabieg chirurgiczny o nazwie plastyka powiek. Odpowiemy m.in. kiedy warto ją rozważyć, jakich efektów można się spodziewać, jak długo trwa taki zabieg. Zapraszamy do lektury.

Czym jest plastyka powiek?

Plastyka powiek, zwana też blepharoplastyką, to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Zabieg ten usuwa nadmiar tkanki tłuszczowej i skóry z powiek górnych i dolnych, co sprawia, że oczy wyglądają młodziej i bardziej promiennie. Zabieg ten kierowany jest zarówno do kobiet, jak i mężczyzn, choć to panie stanowią większość klientek. W zależności od potrzeb możemy wybrać zabieg na górne i dolne powieki lub ograniczyć się jedynie do górnych. Wyróżniamy dwie metody plastyki powiek:
- chirurgiczną,
- laserową (mniej inwazyjną).

Kiedy zaleca się wykonanie zabiegu?

Plastyka powiek jest zalecana osobom, które:
- chcą odjąć sobie nieco lat poprzez usunięcie zmarszczek, nadmiaru tłuszczu, worków pod oczami, które nadają twarzy smutnego i zmęczonego wyrazu,
- mają problemy z tzw. opadającą powieką, co może nie być związane bezpośrednio z upływem lat.
Opadająca powieka może powodować dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu a w skrajnych przypadkach ograniczać pole widzenia.

Choć plastyka powiek jest zabiegiem, który może być wykonany u osób w różnym wieku, zazwyczaj decydują się na niego osoby po 40 roku życia, gdyż wcześniej zwiotczenie skóry powiek jest zwykle niewielkie i można je korygować za pomocą innych, mniej inwazyjnych metod jak stosowanie kremów, mezoterapii, masaży twarzy.

Jakich efektów możemy spodziewać się po plastyce powiek?

Blepharoplastyka ma na celu poprawę wyglądu i funkcjonowania powiek, co przekłada się na poprawę jakości życia i samopoczucia pacjentów poprzez:

- odmłodzenie i odświeżenie wyglądu oczu i twarzy, oczy wyglądają na większe, jaśniejsze i bardziej otwarte,
- poprawę pola widzenia i komfortu oczu poprzez podniesienie opadających powiek górnych, co eliminuje uczucie ciężkości powiek, zmęczenia oczu i ograniczenia widoczności,
- redukcję worków pod oczami na powiece dolnej, cieni, obrzęków i zmarszczek na powiekach dolnych, co nadaje twarzy młodszy, świeższy i radosny wyraz.
- poprawę symetrii i proporcji twarzy,
- poprawę samooceny i pewności siebie poprzez zwiększenie atrakcyjności własnego wyglądu.

Kiedy można liczyć na pierwsze, zauważalne efekty zabiegu plastyki powiek?

To jedno z najczęściej pojawiających się pytań wśród pacjentów. Z reguły efekty stają się widoczne już po kilku tygodniach od zabiegu, gdy proces gojenia się zakończy. Na pełne efekty należy jednak poczekać nawet 4-6 miesięcy. Należy również pamiętać, że plastyka powiek nie zatrzymuje procesu starzenia się skóry i tkanki tłuszczowej, więc z czasem mogą pojawić się ponownie oznaki upływu czasu, np. zmarszczki, opadanie powiek czy worki pod oczami. Dlatego ważne jest, aby dbać o skórę powiek, stosując odpowiednie kosmetyki, filtry UV, nosić okulary przeciwsłoneczne, dbać o nawilżanie i odżywianie skóry. Efekty zabiegu są widoczne przez 7-10 lat w zależności od indywidualnych predyspozycji pacjenta, jego stanu zdrowia, diety, stosowanych kosmetyków itd.

Przebieg zabiegu, czas trwania i rekonwalescencja po blepharoplastyce

Blepharoplastyka jest zabiegiem chirurgicznym, stąd też wymaga profesjonalnego przygotowania począwszy od konsultacji z lekarzem, który oceni stan zdrowia, przez wykonanie szeregu badań na analizie ewentualnych przeciwwskazań kończąc.

Sam zabieg plastyki powiek jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym i trwa ok. 60 minut. Polega na wykonaniu mikro nacięć w naturalnych zagięciach powiek, przez które chirurg usuwa nadmiar skóry i tkanki tłuszczowej. Następnie lekarz zamyka nacięcia za pomocą szwów, które po kilku tygodniach stają się praktycznie niewidoczne.

Po zabiegu pacjent powinien poddać się rekonwalescencji, która ma celu maksymalną ochronę delikatnych miejsc poddanych operacji. Przez kilka tygodniu po plastyce powiek należy:

- unikać wysiłku fizycznego,
- ekspozycji na słońce,
- sauny, basenu.

Jakie są przeciwwskazania do przeprowadzenia plastyki powiek?

Pomimo że zabieg nie jest zbyt skomplikowany, istnieją pewne przeciwskazania do jego wykonania. Należą do nich:

- ciąża,
- okres laktacji,
- cukrzyca,
- choroby serca (nadciśnienie tętnicze),
- problemy z krzepliwością krwi,
- nowotwory,
- infekcje wirusowe lub bakteryjne.

Czy plastykę powiek można powtarzać?

Odjęcie sobie lat brzmi kusząco. A co jeśli po kilku latach zauważymy, że efekt plastyki osłabł, a powieki znów robią się pomarszczone i zaczynają opadać? Jak wspomnieliśmy w jednym z poprzednich punktów, jest to nieuniknione. Lekarze specjaliści są zgodni co do tego, że plastyka powiek górnych to zabieg, który powinno się wykonać raz, maksymalnie dwa razy w życiu. Mówimy o bardzo delikatnym obszarze naszej twarzy, który nie powinien być często naruszany. Poza tym, naszym celem powinno być wyglądanie młodziej, ale naturalnie. Wtórna plastyka powiek górnych może sprawić, że nasze idealnie gładkie powieki nie będą dobrze wyglądać na twarzy osoby, która ma 50 lat i więcej. Miejmy to na uwadze. Lepiej postawić wówczas na wszelkie inne dostępne zabiegi upiększające, które regularnie stosowane również dają satysfakcjonujące efekty.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że powyższy tekst przybliżył nieco temat, którym jest plastyka powiek. Wiele pań, obawia się, czy jest to zabieg trudny, bolesny, a jego efekty są zadowalające. Pragniemy zapewnić, że jest on w pełni bezpieczny, a jego efekty pozwalają odjąć sobie nawet 10 lat. O ile zatem nie mamy nierealnych oczekiwań i jesteśmy ogólnie zdrowi, nie pozostaje nic innego jak przygotować budżet i wybrać jedną z klinik, które specjalizują się w tego typu zabiegach.