Nadpotliwość dłoni – poznaj przyczyny i skuteczne sposoby leczenia tej dolegliwości!

Wyróżniony Nadpotliwość dłoni – poznaj przyczyny i skuteczne sposoby leczenia tej dolegliwości!
Ludzka skóra nie poci się bez przyczyny – taki proces chłodzi i oczyszcza organizm. Niestety czasami zdarza się, że system ten zawodzi, a potu pojawia się znacznie więcej, niż jest to potrzebne. W takim przypadku mówi się o nadpotliwości. Choć może ona dotykać różnych partii ciała, to jedną z jej szczególnie uporczywych odmian jest nadpotliwość dłoni. Jakie są jej przyczyny i jak leczy się taką dolegliwość? Dowiedz się, jak skutecznie rozwiązać ten uciążliwy problem!

Jak objawia się nadpotliwość dłoni?

O nadpotliwości dłoni mówi się wtedy, gdy ręce pocą się znacznie bardziej, niż jest to konieczne dla termoregulacji organizmu. Problem zwykle diagnozowany jest w sytuacji, gdy epizody nadpotliwości zdarzają się przynajmniej raz w tygodniu, bez istotnego powodu. Ważne są także odczucia pacjentów – osoby dotknięte nadmiernym poceniem zwykle narzekają na to, że zaburza ono codzienne czynności i relacje międzyludzkie.

Objawy nadpotliwości dłoni zwykle pojawiają się nagle i występują symetrycznie. Ręce stają się wilgotne i chłodne. Niekiedy zaobserwować można również zmianę ich zabarwienia oraz obrzęk palców. Osoby, które borykają się z tą dolegliwością, miewają także rozmaite problemy skórne – w tym infekcje grzybicze i bakteryjne. Nadpotliwość dłoni jest problemem przewlekłym i wbrew pozorom wcale nierzadkim – szacuje się, że może dotykać on około 3% populacji.

Nadpotliwość dłoni – jakie są jej przyczyny?

Nadpotliwość dłoni może mieć charakter wtórny. W takim przypadku nadmierna produkcja potu związana jest zwykle ze stresem, lękiem, chorobami wirusowymi lub bakteryjnymi, otyłością, chorobami serca, cukrzycą czy zaburzeniami hormonalnymi. Może być ona także spowodowana menopauzą lub przyjmowaniem niektórych leków.

U sporej liczby pacjentów diagnozuje się także nadpotliwość idiopatyczną – mówi się o niej wtedy, gdy nadmierne pocenie dłoni nie ma żadnej rozpoznanej przyczyny. Co ciekawe, wiele wskazuje na to, że dolegliwość ta może mieć charakter dziedziczny. Warto także zaznaczyć, że w przypadku idiopatycznej nadpotliwości problemem są często nie tylko dłonie, ale i stopy oraz pachy.

Leczenie nadpotliwości dłoni – co warto o nim wiedzieć?

Leczenie nadpotliwości dłoni zaczyna się od próby ustalenia przyczyny dolegliwości. Na wstępie należy wykluczyć to, że jest ona wtórna – czyli powodowana innymi schorzeniami lub przyjmowanymi lekami. Rozpoznaniem tej przypadłości zazwyczaj zajmuje się lekarz dermatolog. W procesie diagnostycznym często wykorzystuje się specjalną skalę oraz test Minora. Po rozpoznaniu nadpotliwości dłoni wdraża się leczenie. Jego zadaniem jest kontrolowanie nadmiernej produkcji potu. Taka terapia może mieć formę ogólną, miejscową lub zabiegową.

whi2107051

Sposoby leczenia nadpotliwości dłoni

Jak skutecznie radzić sobie z problemem nadpotliwości dłoni? Oto kilka metod, które stosuje się najczęściej.

1. Zmiana nawyków żywieniowych

Sposobem na ograniczenie nadmiernej potliwości dłoni może okazać się zmiana nawyków żywieniowych. Zaleca się, by wykluczyć z diety ostre przyprawy oraz produkty bogate w kofeinę.

2. Stosowanie preparatów miejscowych

Jeśli nadpotliwość dłoni jest mocno uciążliwa w codziennym funkcjonowaniu, to pomocne mogą okazać się preparaty stosowane miejscowo. Wśród tego typu środków wymienić można np. żele i kremy o działaniu antyperspiracyjnym.

3. Zabiegi medycyny estetycznej

W leczeniu nadpotliwości dłoni doskonale sprawdzają się także zabiegi medycyny estetycznej. Specjaliści z renomowanej kliniki medycyny estetycznej Ruczaj Clinic, którzy od dawna zajmują się tym problemem, szczególnie polecają swoim pacjentom dwa typy zabiegów:

– terapię toksyną botulinową, która skutecznie blokuje aktywność gruczołów potowych na okres około 8 miesięcy,

– terapię radiofrekwencją mikroigłową, w której za pomocą specjalnego urządzenia wypala się gruczoły potowe – efekty takiego zabiegu utrzymują się ponad rok.