Ogród odpowiednio dopasowany

Jaki powinien być idealny ogród? Dopasowany! Nie tylko wyglądać pięknie, ale też przez cały rok dawać schronienie odwiedzającym go zwierzętom oraz ukojenie właścicielom. O nowych trendach w ogrodnictwie opowiada Robert Wons, ekspert Castorama Polska.

Szeroka oferta  roślin w Castoramie może oszołomić każdego. Co więc wybrać, by nasz ogród nabrał nowych odcieni i cieszył pięknymi kolorami przez cały rok, jednocześnie pasował do trybu życia właściciela, otoczenia, usytuowania w stosunku do stron świata i potrzeb owadów, ptaków i zwierząt, które mogą się w nim pojawić? Ostatnio słusznym trendem jest zwrócenie się w stronę bioróżnorodności.

- Temat bioróżnorodności jest coraz częściej poruszany także w kontekście planowania ogrodu. Idealny projekt powinien uwzględniać nie tylko piękny efekt końcowy, ale również przydatność poszczególnych roślin dla odwiedzających ogród owadów, ptaków i zwierząt. Pierwszy krok to dobór takich roślin, które mają różne terminy kwitnienia i owocowania, co zagwarantuje pożywienie naszym małym gościom przez cały rok. Na przykład żywopłot zimozielony może powstać z ogników szkarłatnych, które nie tylko pięknie wyglądają, ale utrzymują owoce przez całą zimę, przez co są doskonałym źródłem pokarmu dla ptaków. Warto również mieć na terenie swojego ogrodu przynajmniej jeden krzew forsycji – kwitnie wczesną wiosna, jest więc doskonałą restauracją dla wcześnie obudzonych pszczół – podpowiada Robert Wons, ekspert Castorama Polska. – Budleje dawida są uwielbiane przez motyle, a w dodatku pięknie wyglądają. Polecam również specjalne mieszanki nasion kwiatów miododajnych. Nawet jeśli lubimy pięknie wykoszone trawniki, to warto w jednym miejscu zostawić fragment takiej dzikiej łąki. Owady będą nam wdzięczne.

- Innym ważnym elementem projektowania ogrodu, jest dopasowanie go do naszego trybu życia. Nawet jeśli jesteśmy zabiegani i nie możemy poświęcić mu zbyt dużo czasu, możemy stworzyć taką kompozycję kwiatów, krzewów i drzew, która będzie cieszyć  oczy przez cały rok. W ofercie Castoramy znajduje się wiele mniej wymagających roślin, które doskonale poradzą sobie w przypadku przesuszenia. Szczególnie polecam popularne goździki – wyglądają na delikatne, w rzeczywistości świetnie znoszą nawet dość ekstremalne warunki pogodowe. W ogrodzie dla zabieganych świetnie sprawdzą się również różnego rodzaju trawy ozdobne, tawułka, krwawnik, szałwia czy trzmielina oskrzydlona, której piękne, czerwone liście będą pięknie prezentować się jesienią – mówi Robert Wons. – prawdziwą wisienką na torcie każdego projektu ogrodu będzie jodła koreańska – najlepiej posadzona w miejscu, które będzie widać z salonu. Ubrana zimą w lampki będzie idealną ozdobą świąteczną.

Piękny ogród to radość dla oczu i idealne miejsce wypoczynku. Dlatego warto poświęcić czas na wybór odpowiednich roślin, które będą ozdobą przez cały rok. W przypadku pytań o najlepsze stanowiska dla wybranych kwiatów czy krzewów, swoją pomocą służą doradcy klienta Castoramy.