Pielęgnacja włosów suchych jesienią – krok po kroku

Jesień to najlepsza pora, by zadbać o włosy przed nadchodzącą zimą, ponieważ nie są one wystawiane na działanie promieni słonecznych ani bardzo niskich temperatur. Niestety, pogoda nie zawsze sprzyja, a wiatr, deszcze oraz wilgoć potrafią zepsuć fryzurę w kilka minut. Jest to szczególnie kłopotliwe dla posiadaczek suchych włosów, które w takich warunkach atmosferycznych puszą się, łamią i nadmiernie wypadają. Niestety, szampon i odżywka do włosów bardzo suchych mogą nie wystarczyć. Jak pielęgnować suche włosy jesienią, aby zachowały dobrą kondycję oraz naturalne piękno? Oto podstawowe kroki.

Krok pierwszy – wizyta u fryzjera

Pielęgnacja suchych włosów w porze jesieni powinna rozpocząć się od wizyty u fryzjera. Specjalista oceni ich stan, zasugeruje odpowiednią pielęgnację oraz podetnie zniszczone końcówki, których nie da się uratować. Fryzura nie tylko będzie wyglądała estetyczniej, ale także poprawi się jej kondycja. Unikanie podcinania końcówek sprawia, że rozdwojenie zaczyna się pogłębiać, a z czasem może objąć nawet połowę długości włosów!

Krok drugi – pielęgnacja

Suche włosy, niezależnie od pory roku, wymagają właściwej pielęgnacji. Ważne jest unikanie szamponów z silnymi substancjami myjącymi, które dodatkowo wysuszają skórę głowy, a w efekcie powodują wypadanie włosów. Niezwykle istotnym etapem jest właściwe odżywianie oraz nawilżanie. Do codziennej pielęgnacji warto włączyć kosmetyki o naturalnym składzie, takie jak odżywka do włosów bardzo suchych Garnier z oliwą z oliwek. Sprawdzą się tu także treściwe maski z emolientami oraz olejowanie włosów, które wygładzą włosy i sprawią, że nie będą się puszyły. Odżywka do włosów bardzo suchych może zawierać także olej rycynowy lub makadamia.

Choć jesienią temperatury nie są ekstremalnie niskie, w budynkach często włączane jest ogrzewanie, co nie sprzyja suchym włosom. Z tego powodu warto ograniczyć używanie suszarki do minimum i pozwolić im wyschnąć naturalnie. Jeśli odstawienie suszarki nie wchodzi w grę, najlepszym rozwiązaniem będzie używanie chłodnego nawiewu.

Krok trzeci – dieta podstawą zdrowia włosów

Pielęgnacja włosów suchych jesienią jest czymś więcej niż używaniem dedykowanych im kosmetyków. Właściwa dieta to nie tylko klucz do zdrowia, ale także podstawa pięknych, zadbanych włosów. Do codziennych posiłków warto włączyć sezonowe warzywa i owoce (dynię, buraki, brukselkę, brokuły, bakłażana, cukinię, paprykę, śliwki, gruszki, jabłka, winogrona), aby uzupełnić witaminy i mikroelementy. Dobrym wyborem będą także orzechy, pestki dyni, nasiona roślin strączkowych oraz kiełki, które zawierają wiele cennych substancji odżywczych.