Promieniowanie UV i jego negatywny wpływ na skórę. Naturalne kremy z filtrem

Wyróżniony Promieniowanie UV i jego negatywny wpływ na skórę. Naturalne kremy z filtrem
Gorąca pogoda kojarzy się głównie z wakacjami i odpoczynkiem, często marzymy o tym, aby uzyskać piękną opaleniznę. Wielu ludzi uwielbia, gdy słońce delikatnie praży ich skórę, dlatego tak bardzo wyczekują letniego okresu. Na szczęście coraz częściej myślimy nad negatywną stroną promieniowania ultrafioletowego, np. chronimy się przed poparzeniami za pomocą wysokich filtrów przeciwsłonecznych. Słońce potrafi jednak spowodować więcej szkód na skórze niż tylko oparzenia. Dlaczego powinniśmy z rozwagą korzystać z promieni słonecznych? Jakie kosmetyki pomogą nam ochronić przed nimi naszą skórę?

Podział promienowania ultrafioletowego

Promieniowanie UV możemy podzielić na trzy typy: UVA, UVB oraz UVC - to ostatnie prawie w ogóle nie dociera do powierzchni ziemi, gdyż jest pochłaniane przez warstwę ozonową, więc spójrzmy na pierwsze dwa.

 

  • Promieniowanie UVA to 95% promieni, które docierają do ziemi. Ten typ promieniowania jest bardzo zdradliwy ze względu na większą długość fali - UVA wywołuje poparzeń czy bólu skóry, ale wnika w głębsze warstwy naskórka, potrafi także przeniknąć przez szkło (np. okna samochodowe). Przyczynia się do powstawania zmian nowotworowych, odpowiedzialny jest także za fotostarzenie oraz pojawienie się przebarwień. Natężenie promieni UVA w ciągu roku jest stałe.
  • Promieniowanie UVB stanowi około 5% promieni docierających do powierzchni ziemi, długość fali jest krótsza niż w przypadku UVA, dlatego dociera tylko do zewnętrznych warstw skóry. Powoduje wystąpienie rumienia i oparzeń, a także opalenizny, może uszkodzić także spojówki i rogówkę oka i sprzyjać rozwojowi zaćmy. Podobnie jak UVA jest odpowiedzialny za pojawienie się zmian nowotworowych na skórze. Natężenie promieni UVB jest największe w okresie letnim.

whi2107271

Negatywne efekty promieniowania ultrafioletowego

  • Poparzenia - to chyba najczęściej spotykany negatywny rezultat ekspozycji na promienie słoneczne. Za oparzenia skóry odpowiedzialne jest promieniowanie UVB. Po zbyt długim przebywaniu na słońcu oprócz silnego rumienia na skórze może wystąpić także ból, swędzenie, pieczenie, a także inne objawy, tj. ból głowy, gorączka czy nudności. Na skutek poparzeń skóra zaczyna się złuszczać, a nawet odchodzić płatami
  • Fotostarzenie - promieniowanie UV indukuje bardzo dużą ilość wolnych rodników, które uszkadzają komórki skóry i ograniczają ich funkcjonowanie. W wyniku tego dochodzi do zniszczenia włókien kolagenowych i elastynowych, które stanowią swego rodzaju "rusztowanie" skóry i odpowiadają za utrzymanie jędrności. Na skórze, która nie jest chroniona w odpowiedni sposób przed słońcem, szybko zaczynają pojawiać się zmarszczki i suchość skóry. Cera może stać się matowa i zaczerwieniona.
  • Przebarwienia – hiperpigmentacja to kolejny efekt działania promieniowania UV. Pod wpływem jego działania, kiedy melanina (naturalny barwnik skóry) rozkłada się nierównomiernie, może dojść do wystąpienia plam pigmentacyjnych. Czasem są to piegi, czasem plamy o większej średnicy, które uznawane są za defekt kosmetyczny.
  • Alergia słoneczna – jest to określenie różnych dolegliwości wystepujących na skórze pod wpływem działania promieniowania słonecznego, np. silny rumień, bolące lub swędzące pęcherze, stany zapalne. Może do niej dojść np. w wyniku nagromadzenia w skórze substancji z przyjmowanych leków lub używanych kosmetyków (np. związki zapachowe czy konserwanty).
  • Trądzik – działanie promieniowania UVA może przyczynić się do nasilenia zmian trądzikowych, szczególnie jeśli stosowane są produkty z filtrem o ciężkiej, zapychającej konsystencji.
  • Rak skóry – w wyniku częstej ekspozycji skóry na słońce i stosowaniu niedostatecznej ochrony (lub nieużywaniu jej w ogóle) może dojść do powstawania mutacji w DNA, a co za tym idzie – powstaniu zmian nowotworowych. Za pojawienie się raka skóry odpowiada zarówno promieniowane UVA, jak i UVB. Czerniak – jeden z typów raka skóry – rozwija się najczęściej z istniejących już plam/pieprzyków na skórze, dlatego zaleca się ich kontrolę oraz maksymalną ochronę przeciwsłoneczną. Może wystapić on wszędzie – także na błonach śluzowych lub węzłach chłonnych.

 

Ochrona przeciwsłoneczna – jaki SPF wybrać i jak go stosować?

whi2107272

Kremy z filtrem powinny na stałe zagościć w naszych kosmetyczkach, gdyż promieniowanie słoneczne działa na nas przez cały rok. Najlepiej, żeby SPF był co najmniej na poziomie 30. Skrót SPF oznacza Sun Protecting Factor, czyli czynnik, który określa jak długo możemy eksponować skórę na słońce do wystąpienia poparzenia. Dla przykładu - jeśli mamy 1 fototyp skóry (bardzo jasny, piegi, blond lub rude włosy) i rumień występuje na skórze bardzo szybko (już po 15 minutach) to krem z SPF 30 wydłuży ten czas o 30 razy, czyli 15min x 30 daje wynik 7,5h – przed ten czas można wystawić skórę na światło słoneczne bez obaw, że wystąpi oparzenie.

Jednak trzeba też pamiętać o prawidłowym stosowaniu kremów z SPF – najlepiej posmarować skórę już 20 minut przed wyjściem z domu. Dawka jest również bardzo ważna – nie należy żałować sobie kremu z filtrem. Jeżeli chodzi o skórę twarzy, najlepiej trzymać się zasady dwóch palców - krem wyciskamy na palec wskazujący oraz środkowy i właśnie taką dawkę aplikujemy na skórę - jest to ilość, która zapewni ochronę przeciwsłoneczną, którą przedstawia producent na opakowaniu. Należy również pamiętać o ponownej aplikacji filtra po około 3-4 godzinach oraz po każdej kąpieli i wytarciu skóry ręcznikiem.

Do ochrony przeciwsłonecznej przez cały rok świetnie sprawdzi się Miejski Krem Ochronny SPF 30 od Manaslu Outdoor. Zawiera naturalny biopolimer, który skutecznie chroni skórę przed wchłanianiem zanieczyszczeń (cząsteczek PM 2,5 i PM 10), a także kompleks przeciwutleniaczy, olejów roślinnych i składników nawilżających. Do pielęgnacji cery wymagającej regeneracji i intensywnego nawilżenia polecamy Krem Nawilżający SPF 30 TEAM SUNSCREEN od firmy Resibo. Jest to połączenie kremu z delikatnym podkładem, który wyrównuje koloryt skóry. Na piesze wycieczki oraz długie opalanie na plaży przyda się Techniczny Krem Ochronny SPF 50 Manaslu Outdoor - działa on aż do 12 godzin i zapewnia maksymalną ochronę przed promieniowaniem UV. Nadaje się dla wszystkich - niezależnie od rodzaju skóry oraz płci. Wielkim plusem tych kremów jest to że nie bielą skóry oraz nie zapychają porów. Są delikatne w swojej konsystencji i nie obciążają skóry, jednocześnie intensywnie ją pielęgnując.

Wszystkie te produkty oraz wiele innych wspomagających regenerację skóry po ekspozycji na słońce można znaleźć w sklepie z naturalnymi kosmetykami Planteco.