Recepta online - jak ją otrzymać?

Dzisiejsza medycyna obejmuje sporo ułatwień dla pacjentów. Łatwiejszy dostęp do pomocy lekarskiej to również łatwiejszy dostęp do recept. Czym właściwie jest elektroniczna recepta i kto może z niej skorzystać? Jak otrzymać receptę na przyjmowane leki bez wychodzenia z domu?

Czym jest recepta online?

Recepta online, zwana także e-receptą, w swoim założeniu jest dokładnie tym samym, co recepta w standardowej wersji. Różnica polega jednak na tym, że aby ją otrzymać, nie trzeba nawet wychodzić z domu. Nie jest konieczne stanie w kolejkach do gabinetu lekarskiego, gdyż konsultacja lekarska odbywa się za pośrednictwem sieci. Aby zrealizować otrzymaną receptę online, wystarczy jedynie wskazanie swojego numeru PESEL oraz specjalnego kodu, otrzymywanego razem z receptą. To bardzo szybkie i wygodne rozwiązanie.

Kiedy warto skorzystać z recepty online?

Z e-recepty warto korzystać przede wszystkim wtedy, kiedy nie ma konieczności osobistego zjawienia się w gabinecie lekarskim. Jeżeli przyjmujesz jakieś leki na stałe bądź Twoje dolegliwości nie są bardzo mocno nasilone i jednoznacznie wskazują np. na przeziębienie czy grypę, warto jest zostać w domu i załatwić receptę za pośrednictwem sieci. Warto wiedzieć, że elektroniczne recepty są wystawiane nie tylko podczas teleporady, ale także podczas tradycyjnych wizyt w gabinecie lekarskim.

Internetowe konto pacjenta - czy warto z niego korzystać?

Internetowe Konto Pacjenta jest miejscem do wygodnego przechowywania wszystkich e-recept i skierowań. Dzięki dostępowi do tego konta, pacjent otrzymuje powiadomienie o wystawionej recepcie, ma także wgląd we wszelkie informacje związane ze swoim leczeniem. Najwygodniejszym sposobem korzystania z Internetowego Konta Pacjenta jest instalacja aplikacji IKP. 

Jak otrzymać i zrealizować receptę online?

E-recepta online może zostać wystawiona podczas standardowej wizyty w gabinecie lekarskim czy podczas teleporady. W przypadku leków przyjmowanych na stałe, receptę można uzyskać nawet bez konsultacji z lekarzem. Wystawioną receptę znajdziesz na internetowym koncie pacjenta, a zrealizować ją możesz w dowolnej aptece w całej Polsce. Dużym ułatwieniem jest fakt, że e-receptę pacjent może otrzymać przez 7 dni w tygodniu, bez żadnych ograniczeń. Nie jest konieczna konsultacja z konkretnym lekarzem, do jakiego jesteśmy przypisani. Można skorzystać z porady dowolnego lekarza z całej Polski. W wielu przypadkach uzyskanie recepty nie wymaga nawet wideorozmowy, a jedynie wypełnienia odpowiedniego formularza, który musi zostać potwierdzony. W niektórych przypadkach pacjent może zostać poproszony o przesłanie dokumentacji medycznej, która będzie potwierdzeniem zasadności wystawienia recepty.