Refleksologia – alternatywne leczenie schorzeń

Niektórzy wierzą, że w ludzkich dłoniach i stopach znajdują się tzw. refleksy, które mają połączenia za wszystkimi narządami oraz gruczołami, organami, a także częściami ciała. Termin refleksologia może wydawać się skomplikowany, lecz oznacza prosty zabieg, który może przynieść wiele dobrego. Jednak jego skuteczność nie została udowodniona, a refleksologia jest zabiegiem medycyny alternatywnej. Okazuje się jednak, że nawet niepotwierdzone metody mogą dać realne wskazówki medyczne, warto więc z nich korzystać.

Na czym polega refleksologia?

Refleksologia polega na uciskaniu poszczególnych refleksów, czyli obszarów na stopach, które odzwierciedlają gruczoły i narządy zlokalizowane w całym ciele. Ruchy wykonywane przez terapeutę nie są jednak przypadkowe. Muszą być idealnie uporządkowane – sposób i kolejność uciskania są ściśle określone. Jeden zabieg refleksologii obejmuje kompletny masaż całych stóp. Stopa zdrowej osoby reaguje w konkretny sposób, w żadnym miejscu nie wykazuje bolesności, a jej powierzchnia jest jednakowa, pozbawiona zgrubień i zranień. Specjaliści twierdzą, że zmiana koloru naskórka w poszczególnych miejscach stopy czy np. pojawienie się zrogowaceń wskazuje na konkretny problem zdrowotny w ściśle określonym rejonie ciała. Przed poddaniem się zabiegowi refleksologii warto więc kontrolować wygląd swoich stóp – dolegliwości takie jak grzybica, zranienia i uszkodzenia kości stóp uznaje się za przeciwwskazania do wykonania zabiegu refleksologicznego.

Jakiego refleksologa wybrać?

Aby mieć pewność, że będzie to zabieg bezpieczny, warto upewnić się, że wybrany refleksolog posiada niezbędny certyfikat potwierdzający przejście szkolenia i zdanie egzaminu Polskiego Instytutu Refleksologii. Trzeba pamiętać, że specjalista refleksolog nie jest lekarzem – nie może przepisywać leków czy kierować na badania. Może jednak zasugerować wizytę u konkretnego specjalisty, jeśli zauważy niepokojące objawy dotyczące konkretnych obszarów stóp odpowiedzialnych za dany narząd. Może to być np. ból lub dyskomfort pojawiający się podczas ucisku danego obszaru. Zabieg refleksologii to masaż, który nie narusza powierzchni ciała, dlatego ryzyko wystąpienia niepożądanych efektów jest stosunkowo niskie.

Prawidłowo wykonany zabieg refleksologii potrafi uregulować pracę wielu narządów wewnętrznych. Zwolennicy medycyny alternatywnej podkreślają, że regularne poddawanie się tego typu zabiegom pozwala polepszyć zdrowie w przypadku chorób przewlekłych, a także zdiagnozować rozwijające się dolegliwości niektórych narządów. Poza tym zabieg refleksologii głęboko relaksuje, wycisza i jest bardzo przyjemny, co sprzyja rozluźnieniu mięśni i rozładowaniu napięcia psychicznego. Sesje refleksologiczne to doskonała propozycja dla osób borykających się z przewlekłym stresem i spadkiem energii, np. w okresie przesilenia wiosennego. Wyciszenie i spokój są również kluczem do zwalczenia problemu bezsenności. Refleksologia, mimo że zaliczana do grona zabiegów medycyny alternatywnej, ma zwolenników na całym świecie – warto na własnej skórze sprawdzić, na czym polega i jak może oddziaływać na organizm.