Rodzaje akcesoriów używanych do wyrobu biżuterii

Wyróżniony Rodzaje akcesoriów używanych do wyrobu biżuterii

Tworzenie biżuterii jest zajęciem czasochłonnym oraz wymagającym dużej kreatywności. Ogromne znaczenie ma tutaj wykorzystywanie rozmaitych elementów z kategorii akcesoria jubilerskie, dzięki którym praca przebiega sprawnie i bez komplikacji. Za ich pomocą można stosunkowo łatwo zrobić zarówno proste ozdoby, takie jak choćby wisiorki, korale czy bransoletki, jak i produkty bardziej skomplikowane - m.in. pierścionki i naszyjniki. Z niniejszego artykułu dowiemy się, jakie są najpopularniejsze rodzaje wspomnianych akcesoriów.

 

Kluczowe przydatne narzędzia

 

Do wyrobu biżuterii w profesjonalnych zakładach i przydomowych warsztatach stosuje się przede wszystkim szczypce typu bocian. Wyróżniamy dwa modele - jeden z zaokrąglonymi końcami, drugi zaś spłaszczony od wewnętrznej strony. Stanowią one niewielki wydatek, a przydają się do wielu prac - np. tworzenia okrągłych kolczyków z plastycznego drutu. Niezwykle praktycznymi akcesoriami jubilerskimi są również ostre nożyczki, przeznaczone do wykonywania precyzyjnych czynności w zakresie cięcia. Oprócz tego powszechnie używa się następujących elementów: prostych i zakrzywionych pęset, obcinaczy, igieł do nawlekania koralików, skalpeli do modelowania, magnetyzerów do pyłków magnetycznych, gumowych osłonek na palce (do ochrony przed klejem i brudnymi masami czy pigmentami), szydełek do przekłuwania, wierteł ręcznych, frezów diamentowych, rozwiertaków oraz mat wykonanych z miękkiego i miłego w dotyku materiału. Inne niezbędne akcesoria jubilerskie to rozmaite etui i organizery do przechowywania gotowych produktów.

 

Bez drobnych ozdób ani rusz

 

Oprócz wymienionych w poprzednim akapicie narzędzi, w procesie wytwarzania biżuterii stosuje się także różnorodne akcesoria jubilerskie w postaci ozdób, które w znacznym stopniu wzbogacają aspekt wizualny poszczególnych wyrobów (pierścionków, naszyjników, bransoletek czy wisiorków). Zaliczamy do nich przede wszystkim kolorowe koraliki wykonane z akrylu, szkła, tworzywa sztucznego, metalu albo naturalnego drewna. Pozostałe elementy to m.in. kamienie szlachetne, plecionki materiałowe, dekoracje drewniane oraz skórzane, jedwabne i nylonowe nici, błyszczące zapięcia, małe ogniwa w kształcie kółeczek, gotowe zawieszki, frędzle na taśmie, cekiny, kordonki i kaboszony. Dodajmy, że produkcja biżuterii nie obejdzie się też bez takich akcesoriów jubilerskich, jak wodoodporne, bardzo mocne kleje i sztyfty wyposażone w końcówkę z komfortowym w użytku aplikatorem. Są one oczywiście przeznaczone do różnych materiałów - drewna, gumy, metalu itp.