Sofa a styl wnętrza. Jak dobrać sofę do różnych aranżacji

Wyróżniony Sofa a styl wnętrza. Jak dobrać sofę do różnych aranżacji
Sofa, która w sklepie prezentuje się okazale, w domu może okazać się zupełnie nietrafionym wyborem. Dlaczego tak się dzieje? Bo sofy nie można wybierać w oderwaniu od stylu, w jakim urządziliśmy wnętrze. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, kupując sofę.

Sofa na nóżkach

Sofy na nóżkach przeżywają renesans. To meble, które były bardzo modne w drugiej połowie ubiegłego wieku, następnie odeszły w niebyt wyparte przez meble bardziej nowoczesne. Dziś sofy na nóżkach są idealnym wyborem do wnętrz w stylu retro i mieszczańskich. To nawiązanie do dawnych, uznawanych za bardziej stylowe, aranżacji wnętrz, ale też ukłon w stronę praktycznych pań domu. Pod taką sofą zdecydowanie łatwiej posprzątać, a mycie podłogi nie wymaga przesuwania mebli. Choćby z tego powodu takie sofy powinny być pierwszym wyborem dla osób borykających się z różnymi alergiami. Przy tym nie da się ukryć, że ich stylowy wygląd jest naprawdę uroczy.

Sofa z pikowanym oparciem

Bardzo elegancki mebel, swoim charakterem podkreślający wyjątkowy styl otoczenia. To sofa do reprezentacyjnego wnętrza, niekoniecznie do domu, chociaż i tu dobrze się sprawdzi, szczególnie w stylu glamour lub New York. Pikowane oparcie w połączeniu z obiciem z naturalnej skóry to niemal klasyczny model sofy, widywany od lat w domach, biurach i gabinetach. Jeśli jednak zamienimy go na model z obiciem welurowym lub welwetowym, zyskamy mebel stylowy, ale delikatny w odbiorze. Taki, który z powodzeniem może stać się częścią kompletu wypoczynkowego. Dobrze zaprezentuje się naprzeciwko kominka, nawet elektrycznego. Sofa z pikowanym oparciem to propozycja do wysublimowanych wnętrz. W jej towarzystwie powinny stanąć stylowe meble, najlepiej drewniane krzesła i stół z rzeźbionymi nogami.

Istotny jest też sposób pikowania. Ten dyskretny sprawdzi się nawet w salonie w stylu skandynawskim. Bogate pikowanie lepiej zostawić okazałym wnętrzom.

Sofa rozłożysta z szerokimi podłokietnikami

Taka sofa wręcz zaprasza do odpoczynku. To romantyczna wersja mebla i takiej oprawy wymaga. Doskonale sprawdzi się w salonie angielskim lub francuskim oraz artystycznym i nieco nieokrzesanym salonie w stylu boho. Taka sofa nie trzyma się ściśle zasad brył geometrycznych. Jest wyraźnie węższa na dole i szersza w górnej części. Przy aranżacji wnętrza trzeba pamiętać, by nie planować stawiania niczego w jej pobliżu. Taki mebel zaprezentuje się najlepiej, gdy zostawimy wokół niego wolną przestrzeń. Nie będzie przesadą postawienie w niejakim oddaleniu okazałej palmy albo fikusa. Rozłożysta sofa w zielonym kolorze będzie idealnym dopełnieniem salonu w stylu urban jungle.

Rozłożyste sofy z szerokimi podłokietnikami to ulubione meble dzieci. Nie zawadzi wstawić taką sofę w wersji pojedynczej do dziecięcego pokoju.

Sofa minimalistyczna

Sofa minimalistyczna to dobry wybór do wnętrza w stylu skandynawskim lub wszędzie tam, gdzie jest mało miejsca. Taka sofa ma bardzo prostą budowę, jej szerokość jest niezmienna od góry do dołu, podłokietniki są na ogół wąskie, brak jest pikowania, profilowanego wykończenia oparcia i innych ozdób. Co wcale nie oznacza, że taka sofa jest nudna i nijaka. To prosty mebel, który doskonale sprawdzi się w wielu sytuacjach. Na pewno warto go ustawić w małym pomieszczeniu, bo nie zajmuje dużo miejsca.

Sofa z funkcją spania

Sofa to typowy mebel salonowy. Służy do siedzenia. Niektóre sofy mają funkcję spania, to znaczy, że można je rozłożyć do pozycji płaskiej. Jednak nie jest to regułą i wybierając sofę, trzeba zwrócić na to uwagę. Podobnie jest z pojemnikiem na pościel. Nie każda rozkładana sofa jest przystosowana do przechowywania pościeli.

Wybierając sofę z funkcją spania, trzeba pamiętać, że szerokość sofy i szerokość powierzchni spania nie są ze sobą tożsame. Szerokość sofy podaje się razem z szerokością podłokietników, a te niekiedy są bardzo szerokie. W związku z tym powierzchnia spania równia jest szerokości siedziska i zawsze jest mniejsza od szerokości sofy. Warto też pamiętać, że do wygodnego spania potrzebujemy więcej miejsca niż do siedzenia. Na wąskiej sofie dwuosobowej wygodnie wyśpi się jedna osoba. Jeśli sofa ma służyć za podwójne łóżko, lepiej by była trzyosobowa.

Na koniec warto też pamiętać, że nie wszystkie sofy rozkładają się do przodu. Niektóre mają inną konstrukcję i rozkładają się jak tradycyjna wersalka. Przy meblowaniu salonu lub pokoju gościnnego trzeba o tym pamiętać.