Solidny grunt na początek! Alternatywy dla zwykłej podłogi w kuchni

Wyróżniony Solidny grunt na początek! Alternatywy dla zwykłej podłogi w kuchni
Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w naszych domach. To w niej jemy, rozmawiamy, socjalizujemy się; według raportów jest drugim (zaraz po salonie) miejscem, w którym spędzamy najwięcej czasu podczas dnia. Aranżacja jej wnętrza powinna zatem stanowić sporą część naszych planów. A podczas planowania nie można, a wręcz trzeba uwzględnić kluczowy element - czyli podłogę.

Czy wiedzieliście, że oprócz funkcji, których oczekujemy od podłogi może ona dodatkowo spełniać rolę dekoracyjną? Choć niektórzy z nas pewnie nie skupiają się zbytnio na tym, co mamy pod stopami, odpowiednie wykorzystanie potencjału tego elementu może sprawić, że aranżacja kuchni stanie się naprawdę niesamowita. Poniżej garść inspiracji dla tych, którzy chcą się wyróżnić!

Myśląc nietuzinkowo, czyli aranżacja dla wyjątkowych

whi1911041

Wszyscy widzieliśmy podłogi kuchenne wyłożone płytkami lub panelami. A gdyby tak połączyć jedno z drugim?

- Trendy aranżacji kuchni na rok 2019 zakładają nastawienie na fantazję, nietuzinkowość - zauważa Maciej Balcerek z warszawskiej agencji architektonicznej Perfect Space. - Kończy się powoli era wykańczania wnętrz na bardzo surową modłę. Teraz jest czas na to, by odważyć się na niespotykane połączenia. Heksagonalne jasne płytki i ciemnobrązowe panele, choć kontrastowe, tworzą razem niesamowity efekt, od którego ciężko oderwać wzrok. Jest lekko, intrygująco, a zarazem w jakiś sposób harmonijnie.

Nie musimy od razu decydować się na kontrastowe zestawienia, szaleć ze wzorami i kolorami, ale jedno jest pewne - lepszego momentu na to, by zastanowić się nad czymś nowym, nie będzie. Wszyscy wychodzimy zmianom naprzeciw - dekoratorzy nie zostają w tyle.

Czasem większe znaczy lepsze

whi1911042

Subtelne wzory sprawdzają się w prawie każdych warunkach i przy prawie każdym wnętrzu. Przyjemnie się na nie patrzy i potrafią nadać pomieszczeniu swoistej delikatności i wyrafinowania. Czasami jednak potrzebne jest właśnie to, by nadać wnętrzu charakteru. Kuchnia to właśnie takie miejsce - kojarzy się ze stonowanymi wzorami i kolorami, a wcale nie musi tak być. Dodanie dużego, odważnego wzoru, dodatkowo w kontrastowych kolorach, potrafi ożywić aranżację i uczynić ją niezapomnianą. Romby, szachownica, wyrazisty marmur? Tutaj nie myślimy o zasadach, tutaj je tworzymy!

Nie tylko płytki

Kiedy myślimy o podłodze w kuchni, od razu pojawia się myśl o płytkach - są bardzo funkcjonalne przez łatwość utrzymania w czystości, a mnogość ich rodzajów na rynku pozwala na dopasowanie do każdego projektu. Niektórych jednak zaskoczyć może fakt, że nie tylko płytkami można wyłożyć - i ozdobić - to specjalne miejsce. Możliwości mnożą się tym bardziej, im głębiej szukamy. Na specjalne wyróżnienie zasługują m.in. wykładzina kauczukowa, pustaki szklane, wykładzina PCV (najlepiej czarna!) czy nawet kamień. Są to rozwiązania nie tylko efektowne, ale i praktyczne! Aranżacja wnętrza przy wykorzystaniu tych materiałów to coś, co warto rozważyć.

Uwolniona paleta kolorów

whi1911043

Aranżacje kuchni zazwyczaj kojarzą się nam z podłogą utrzymaną w odcieniach beżu i bieli. Otrzymujemy dzięki temu przytulne, jasne wnętrze, kojarzące się ze słońcem i rodziną. Warto jednak zauważyć, że to nie jedyna możliwość! Wykończenie kuchni w bieli i czerni daje bardzo stylowy, elegancki i nowoczesny wystrój. Czarne podłogi okazują się również trendem, który z dnia na dzień zdobywa na popularności. Oczywiście paleta kolorów nie kończy się tylko na czerni - może pora puścić wodze fantazji i wypróbować zieleń, błękit albo szarość?

Kuchnia to miejsce, w którym spędzamy sporą część swojego życia. Wybór odpowiedniej podłogi może wprowadzić do tego pomieszczenia świeżość, której wszyscy poszukujemy.