Sprawdź 3 najpopularniejsze rodzaje ekspresów do kawy

Wyróżniony Sprawdź 3 najpopularniejsze rodzaje ekspresów do kawy

Żeby przygotować przepyszną kawę w domowych warunkach potrzebujemy naprawdę dobrego ekspresu do kawy. Na rynku dostępnych jest wiele modeli o różnych funkcjach. Różnorodność opcji może nas przyprawić o zawrót głowy. Jaki sprzęt kupić, aby spełnił nasze oczekiwania? Sprawdź trzy najpopularniejsze rodzaje ekspresów do kawy i wybierz swój typ!

Podstawowe rodzaje ekspresów do kawy

  • Kawiarka

Na początek przyjrzyjmy się jednemu z najstarszych urządzeń do przyrządzania kawy. Kawiarka, inaczej nazywana kafeterką, to rodzaj niskociśnieniowego ekspresu. W kawiarkach kawa parzy się w bardzo prosty sposób. Na sitko nakładamy odpowiednią ilość zmielonej kawy, dolną część zalewamy wodą i wstawiamy kawiarkę na ogień. Gdy woda zacznie wrzeć, przechodzi przez sitko z kawą, dzięki czemu powstaje interesujący nas napar. Pamiętajmy jednak, że tak przygotowana kawa jest bardzo mocna, dlatego niektórzy muszą ją dodatkowo rozrabiać z wodą lub mlekiem.

  • Ekspres przelewowy

Ten rodzaj ekspresu do kawy działa podobnie do tradycyjnej metody parzenia kawy bezpośrednio w filiżance. Zagotowana woda przelewa się przez zmieloną wcześniej kawę, która jest wysypana na papierowym filtrze. Płytka na dole ekspresu cały czas zapewnia ciepło kawy. Mamy więc cały czas dostęp do świeżo zaparzonej i gorącej kawy. Niestety ekspres przelewowy ma też wady. Jedną z nich jest na przykład trudność w utrzymaniu czystości ekspresu. Często należy wymieniać filtry i myć wszystkie części urządzenia. Nie ma też opcji przyrządzenia innej kawy niż czarnej.

  • Ciśnieniowy ekspres do kawy

Powyższe rodzaje ekspresów do kawy nie są tak popularne, jak właśnie ciśnieniowy, zwłaszcza w ostatnich latach. Gorąca woda jest tu tłoczona, jak sama nazwa wskazuje, pod ciśnieniem przez zmieloną kawę. Dzięki temu otrzymujemy espresso, które możemy wypić samodzielnie lub wykorzystać jako bazę do kolejnych rodzajów kawy.

Najwygodniejsze rozwiązanie? Ekspres automatyczny!

Nie każdy wie, że ekspres automatyczny to także ciśnieniowy ekspres do kawy. Jego obsługa jest bardzo prosta. Wystarczy wlać wodę do pojemnika umieszczonego z tyłu ekspresu, wsypać ziarna kawy lub włożyć kapsułki, np. NESCAFÉ® Dolce Gusto® i wcisnąć odpowiedni przycisk. I już! Nasza kawa robi się sama. Ciśnieniowe ekspresy do kawy to naprawdę bardzo funkcjonalne i wygodne rozwiązanie. Pozwalają cieszyć się idealną kawą przygotowaną w bardzo szybki sposób i według odpowiedniej receptury.