Wokół botoksu narosło wiele mitów. Warto więc zmierzyć się z nimi i odpowiedzieć na pytanie – czym jest botoks i kiedy warto z niego skorzystać?

Wyróżniony Wokół botoksu narosło wiele mitów. Warto więc zmierzyć się z nimi i odpowiedzieć na pytanie – czym jest botoks i kiedy warto z niego skorzystać?
Wokół botoksu narosło wiele mitów. Warto więc zmierzyć się z nimi i odpowiedzieć na pytanie – czym jest botoks i kiedy warto z niego skorzystać?

Botoks to jedno z najczęściej kojarzonych słów z medycyną estetyczną. To inaczej toksyna botulinowa, która stosowana jest podczas zabiegów na zmarszczki, ale ma także znacznie szersze zastosowanie.

Warto zatem dowiedzieć się, czym jest botox, ponieważ procedury z jego udziałem rekomendowane są nie tylko jako sposób radzenia sobie z oznakami starzenia!

Czym jest botoks?

Botoks, określany także jako botox, jest potoczną nazwą toksyny botulinowej. To wytwarzany przez bakterie Clostridium botulinum, czyli bakterie jadu kiełbasianego związek toksyczny, który powoduje poważne zagrożenie dla człowieka. Jednak podczas wieloletnich badań odkryto, ż toksyna botulinowa ma także działanie terapeutyczne. Dzisiaj jest ona używana powszechnie w wielu gabinetach – nie tylko medycyny estetycznej.

Jak działa toksyna botulinowa?

Swoją popularność w medycynie botoks zawdzięcza swojemu działaniu, a dokładnie ma on zdolność do zatrzymywania ruchu mięśni. Wynika to z faktu, że blokuje on przewodnictwo pomiędzy nerwami a mięśniami. W rezultacie mięśnie przestają się kurczyć, ponieważ nie dochodzą do nich impulsy nerwowe.

Gdy toksyna botulinowa dostałaby się do organizmu drogą pokarmową, wtedy mogłoby to spowodować poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet śmierć. Jednak wtedy, gdy botox używany jest w małych ilościach, na wyznaczonym, kontrolowanym obszarze, nie powoduje on niebezpieczeństwa dla pacjentów.

Warto tutaj zaznaczyć, że botoks nie powoduje trwałego zablokowania przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. Z czasem połączenia zostają odbudowane, dlatego mięsień z powrotem zaczyna się poruszać.

Botoks w medycynie estetycznej – jakie ma zastosowanie?

Medycyna estetyczna wykorzystuje botoks na różne sposoby. Chociaż głównie jest to usuwanie zmarszczek, to jednak warto zaznaczyć, że oferuje on również inne, atrakcyjne zalety.

Zastosowanie botoksu w gabinetach medycyny estetycznej:

  • usuwanie zmarszczek – odmładzanie skóry twarzy
  • leczenie nadpotliwości – redukowanie nadmiernej potliwości
  • leczenie migren – zmniejszanie uciążliwych bólów głowy
  • leczenie bruksizmu – zgrzytania zębów

Wobec tego botoks może pomóc nie tylko tym osobom, które chciałyby zlikwidować oznaki starzenia widoczne na swojej skórze. Także może on wspomóc leczenie wielu dolegliwości.

Gdzie warto skorzystać z botoksu w celu usuwania zmarszczek?

Botox polecany jest przede wszystkim osobom, które chcą pozbyć się widocznych na skórze zmarszczek. To jeden z najczęściej wybieranych zabiegów odmładzających, który może być prowadzony bez ograniczeń wiekowych.

Ze względu na swoje działanie botoks umożliwia skuteczne usuwanie zmarszczek mimicznych. To rodzaj zmarszczek, które pojawiają się na skórze zazwyczaj jako pierwsze. Są one rezultatem ruchów mięśni twarzy. Takie zmarszczki trudno zlikwidować z użyciem kosmetyków i zabiegów kosmetycznych, gdyż problem zlokalizowany jest znacznie głębiej niż warstwy naskórka – w mięśniach.

Właśnie dlatego najskuteczniejszym sposobem na usuwanie zmarszczek mimicznych jest skorzystanie z zabiegu z użyciem botoksu.

Botoks może pomóc w redukcji poniższych typów zmarszczek:

  • zmarszczki pomiędzy brwiami, czyli tzw. lwie zmarszczki
  • zmarszczki poprzeczne na czole
  • zmarszczki wokół oczu, w tym także w zewnętrznych kącikach, czyli tzw. kurze łapki
  • zmarszczki wokół ust, do których zaliczają się tzw. zmarszczki palacza oraz zmarszczki marionetki
  • zmarszczki poprzeczne na brodzie
  • zmarszczki poprzeczne na szyi

Więcej informacji o zabiegu można uzyskać na stronie renomowanej kliniki Slowage z miasta Rzeszów pod adresem: https://slowage.pl/oferta/medycyna-estetyczna/botox-na-zmarszczki.

Jakie efekty daje usuwanie zmarszczek botoksem?

Pełen efekt po zabiegu usuwania zmarszczek z użyciem botoksu można zauważyć po 14 dniach. Najczęściej utrzymuje się on w przedziale od 3 do 6 miesięcy.

Zatem usuwanie zmarszczek z użyciem toksyny botulinowej to sprawdzony sposób na mało inwazyjny lifting twarzy, gdy widoczne są na niej zmarszczki mimiczne.