Wrzesień w ogrodzie – jakie prace należy wykonać?

Wyróżniony Wrzesień w ogrodzie – jakie prace należy wykonać?
Wrzesień w ogrodzie to czas wytężonej pracy. Zbliżająca się wielkimi krokami jesień, a następnie zima wymaga odpowiedniego przygotowania roślin do zmiany aury. To także doskonały czas na nasadzenia!

Każdy właściciel ogródka na pewno wie o tym, że wrzesień to miesiąc, w którym na pielęgnacje zieleni warto poświecić więcej czasu. Wraz z marką Substral podpowiadamy, o czym należy wtedy pamiętać!

Krzewy i drzewa w ogrodzie

Wrzesień to dobry okres na przeprowadzenie nasadzeń krzewów i drzew. Możemy zastosować do nich także odpowiednie nawozy, na przykład Substral, aby zapewnić im lepszy start!

We wrześniu powinniśmy pamiętać również o przystrzyżeniu żywopłotów oraz innych roślin, ponieważ za późne przycinanie gałęzi może wpłynąć negatywnie na przygotowanie rośliny do sezonu zimowego. To również ostatni moment na wykonanie przesadzeń iglaków.

Właściciele róż mogą w tym okresie usunąć z krzewów zwiędłe kwiaty – to pomoże w wydłużeniu kwitnienia. Jeśli róże nie kwitną, możemy je przyciąć i przyszykować z nich sadzonki pędowe.

Rośliny jednoroczne, dwuletnie i byliny

We wrześniu powinniśmy pamiętać o usunięciu chwastów oraz o systematycznym podlewaniu gleby. Wycinam lub usuwamy przekwitłe kwiaty.

Możemy także zasadzić nowe rośliny ozdobne dwuletnie, na przykład malwy, dzwonki ogrodowe, niezapominajki, bratki czy dziewanny. Możemy również przesadzać i rozmnażać te rośliny, które kwitną wiosną oraz wczesnym latem lub też zebrać nasiona roślin jednorocznych i dwuletnich, które będzie można wysiać w kolejnym roku.

Rośliny cebulowe

Jeżeli chcemy zasadzić w swoim ogrodzie rośliny cebulowe, w takim przypadku powinniśmy pomyśleć o tym właśnie we wrześniu. Możemy posadzić je w specjalnych koszyczkach, gdy chcemy zakopać je w ziemi – wtedy zabezpieczymy je przed gryzoniami.

Trawnik

Warto także wskazać, że wrzesień jest dobrym okresem do tego, aby założyć nowy trawnik albo przeprowadzić renowację tego obecnego. Gdy jest sucho, pamiętajmy o podlewaniu murawy. Koszenie trawy powinno odbywać się nie rzadziej niż raz na tydzień.