Zasady pielęgnacji włosów farbowanych

Wyróżniony Zasady pielęgnacji włosów farbowanych

Farbowanie włosów polega na dodawaniu do ich struktury ciemnych pigmentów, dzięki którym włosy zmieniają kolor na inny. Z kolei rozjaśnianie to utlenienie naturalnie ciemnego pigmentu we włosach, na skutek czego włosy zostają go pozbawione. Oba te zabiegi mocno ingerują w strukturę włosa. Nieodpowiednio przeprowadzone farbowanie lub niewłaściwe pielęgnowanie mogą spowodować, że kondycja włosa ulegnie zniszczeniu. Jak temu zapobiegać?

Prawidłowo przeprowadzony zabieg>/h2>

Koloryzacja włosów może być przeprowadzana w domu, jednak pod kilkoma warunkami. Pierwszy to dokładne przestrzeganie czasu trzymania farby na włosach podanego na opakowaniu. Drugi to zastosowanie silnej odżywki zaraz po koloryzacji. Najlepiej jednak zdać się na profesjonalistę, który przeprowadzi koloryzację lub rozjaśnianie bez szkód na włosach i uzyska odpowiedni ton. Po zabiegu, nawet na włosach przetłuszczających się lub normalnych, powinna zostać nałożona odżywka do włosów suchych o regenerujących właściwościach. W ten sposób uzyskany na drodze koloryzacji lub rozjaśniania efekt nie zostanie zepsuty przez zniszczone końcówki.

Jak pielęgnować farbowane i rozjaśniane włosy na co dzień?

Włosy farbowane z reguły stają się grubsze i mocniejsze, ale to nie znaczy, że nie mogą być zniszczone. Odwrotnie jest z włosami rozjaśnianymi, które stają się bardziej cienkie i osłabione po utlenianiu pigmentu. Jedne i drugie powinny więc zostać potraktowane specjalną odżywką, która pomoże odbudować ich strukturę po tym zabiegu. Odżywka do włosów suchych lub maska regenerująca powinny być nakładane na włosy systematycznie, aby odzyskać blask i miękkość włosów po koloryzacji. Te kosmetyki warto stosować naprzemiennie z odżywką przeznaczoną do włosów farbowanych, zawierającą dodatkowe pigmenty, lub do rozjaśnianych, wypłukującą resztki ciemniejszych pigmentów i pozostawiającą chłodny ton włosów. Te produkty zawierają także filtry UV – są one niezbędne, aby chronić włosy przed blaknięciem na skutek promieniowania słonecznego. Szczególnie ważne jest stosowanie odżywek dla włosów farbowanych w przypadku osób, które malują się na ciemne kolory w okresie letnim – gdy fryzura jest przez większość czasu odkryta i bardzo narażona na działanie słońca. Należy więc stosować naprzemiennie szampony i odżywki do włosów suchych z tymi do pielęgnacji włosów farbowanych lub rozjaśnianych. Taki sposób pielęgnacji zapewni intensywny, ładny kolor przez długi czas i zapobiegnie konieczności częstszego poprawiania koloru farbą, które mogłoby zniszczyć włosy.