Zdrowa redukcja tkanki tłuszczowej, czyli bezpieczne odchudzanie

Z odchudzaniem wiele osób ma wyłącznie negatywne skojarzenia. Jednak wcale nie musi tak być. Wystarczy zmienić niektóre nawyki, aby odchudzanie stało się przyjemnością.

Atrakcyjna, szczupła i muskularna sylwetka jest oznaką ciężkiej pracy, więc nie można się dziwić, że od tysięcy lat imponuje ona wielu osobom. Stale dążymy do poprawy jakości swojego życia, a dobra forma oznacza również świetne samopoczucie i większe możliwości – stajemy się silniejsi, mamy lepszą kondycję, a nasza zwinność poprawia się z każdym kolejnym dniem.

Niestety, aby stać się posiadaczem zdrowego i sprawnego organizmu należy ciężko pracować, mierząc się z wieloma kulinarnymi pokusami. Odchudzanie nie musi jednak kojarzyć się wyłącznie negatywnie. Lista zalecanych do spożycia w tym czasie produktów jest bowiem bardzo długo i znaleźć możemy na niej wiele smakołyków. Dziś zajmiemy się kwestiami związanymi z redukcją tkanki tłuszczowej, podpowiadając na co szczególnie należy zwracać uwagę w czasie odchudzania.

Dokładnie przeanalizuj swój organizm i porzuć wszystkie „diety cud” – licz kalorie i makroskładniki

Każdy z nas jest inny, więc potrzebujemy zróżnicowanej ilości kalorii, wartości odżywczych, makro i mikroelementów, a nawet witamin oraz minerałów. Diety cud, które określają ilość kalorii (np. 1500 kcal), są bardzo restrykcyjne i mało kto wytrzymuje stosowanie ich przez dłuższy czas, dlatego skuteczna dieta wspierająca redukcję tkanki tłuszczowej powinna stać się sposobem żywienia, który nie będzie przeszkadzał w codziennym życiu.

Wyliczając swoje codzienne zapotrzebowanie kaloryczne i stale sumując wszystkie kalorie zawarte w produktach, można osiągnąć bardzo dobre efekty odchudzania. Ograniczając stale liczbę przyjmowanych kalorii będziesz mogła nawet czasem wyjść ze znajomymi na miasto i zjeść burgera bez wyrzutów sumienia! Ale jak to?! Przecież burgery są niezdrowe! Jeśli zostały przygotowane z wysokiej jakości mięsa wołowego, pozbawione majonezowych sosów i sera, a między dodatkami znalazły się świeże warzywa (lub nawet owoce), to jest to pełnowartościowy posiłek z przyzwoitą ilością makro i mikroelementów. Jeśli więc Twoje zapotrzebowanie wynosi 2000 kcal, a każdego dnia przyjmujesz jedynie 1800 kcal, to będziesz mogła spożyć tego dnia 2400 kcal bez wyrzutów sumienia, choć oczywiście sytuacja taka w czasie odchudzania dopuszczalna jest jedynie sporadycznie.

Pij dużo wody i postaw na posiłki o dużej objętości

Woda jest doskonałym sposobem, by nieco oszukać organizm, ponieważ zapełnia żołądek i pozwala na chwilę zapomnieć o uczuciu głodu. Jeśli nie jesteś w stanie wypić dużej ilości bezsmakowej wody, warto postawić na herbatę, yerba mate, itp. Oczywiście, zamiast cukru warto wykorzystać słodziki, np. erytrytol lub ksylitol, gdyż nie posiadają one tak negatywnego wpływu na organizm, jak popularny w napojach zero aspartam.

Kolejnym sposobem pozwalającym oszukać nieco głowę i organizm, są wysoko objętościowe posiłki lub wykorzystanie produktów o wysokim indeksie sytości, np. ziemniaków. Choć dla wielu osób może wydawać się to kontrowersyjne, to jednak gotowane ziemniaki jak najbardziej należy spożywać w trakcie odchudzania. Naturalnie w jadłospisie osoby odchudzającej się powinny znaleźć się przede wszystkim sałaty, warzywa i owoce, gdyż posiadają one mało kalorii, wiele witamin i wysoką ilość minerałów.

Uważaj na tłuszcze

Tłuszcze są tłuszczom nierówne. Warto wiedzieć, że 1g tłuszczu posiada aż 9 kcal, co wypada dość marnie w porównaniu z węglowodanami i białkiem, które mogą pochwalić się zawartością 4 kcal w 1g. Warto więc unikać tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, natomiast wybierać tzw. „zdrowe tłuszcze” pochodzenia roślinnego, jak np. oliwa z oliwek.

Odchudzanie wcale nie musi być męczarnią dla organizmu i psychiki, a odpowiednie podejście pozwoli Ci szybko zredukować tkankę tłuszczową bez szkody dla organizmu.