Jak działa zapach

Dlaczego po feromony sięgają lekarze? Jaką funkcję spełniały pierwsze zapachy (dużo, dużo wcześniej zanim powstała pierwsza drogeria internetowa)? Dlaczego jest podział na perfumy damskie i męskie? I dlaczego ludzie wpisują w Google frazę „zapachy marzeń opinie”?
Zobaczcie 4 ciekawostki o zapachach!

1. Magia pierwszych zapachów

Pierwsze perfumy świata miały właściwości nie tyle zapachowe i estetyczne co... magiczne. Prehistoryczny człowiek widział w zapachu sposób na przywołanie albo odpędzenie duchów. No i pamiętajmy, że jednym z pierwszych konkretnych, specyficznych zapachów dostrzeżonych przez człowieka był dym. Dym, który rozchodził się po pierwszych domostwach. Symbolizował oś świata, za którą powinien podążać człowiek. Symbolizował człowieczą duszę. Duszę zmarłych, ale też poezję.

Z kolei starożytni Egipcjanie (wówczas nie było internetu i nie można było szukać w nim inspiracji, wpisując takie frazy jak zapachy marzeń opinie) wytwarzali mirrę wonne olejki, stosując je do obrzędów religijnych i do balsamowania zwłok. Egipcjanie kochali się również w perfumach produkowanych z żywicy terpentynowca i błękitnej lilii wodnej.

Przywiązujący dużą wagę do higieny osobistej i celebrujący kult ciała Grecy uwielbiali po prostu zapachy. Natomiast starożytni Rzymianie dodali perfumom otoczkę luksusu.

Wydawać by się mogło, że dla człowieka średniowiecza najpiękniejszym zapachem był aromat kadzidła na niedzielnej mszy, ale mimo chrześcijańskiego zdeprecjonowania ciała ludzie średniowiecza nie stronili od zapachów. Nie mówiło się o nich jednak głośno. Wraz z rozwojem renesansu i rozpowszechnienia się podróży, ludzie na świecie zaczęli wymieniać się perfumami.

A dzisiaj?

Dzisiaj po prostu kochamy perfumy. Niejedna drogeria internetowa odniosła dzięki temu sukces. Bo ludzie wciąż próbują, szukają nowych, idealnych zapachów.

2. Dlaczego jest podział na perfumy damskie i męskie?

Taki podział jest przede wszystkim dlatego, że od dawien dawna, już od czasów prehistorycznych czuliśmy potrzebę myślenia opozycjami. W dużej mierze było to podyktowane przyrodą. Była więc noc i był dzień. Była cisza i był hałas. Był swój i był obcy.

Była wreszcie kobieta i był mężczyzna.

Czuliśmy jednak potrzebę wyeksponowania tego, co męskie i tego, co żeńskie. Bo myślenie opozycjami to jeden z najstarszych mechanizmów kulturowych. Lubimy tak myśleć, bo lubimy mieć poukładane różne rzeczy w głowie. Stąd perfumy damskie i męskie. Jak pewnie się domyślacie, te kobiece są kwieciste i delikatne, różane i jaśminowe a te męskie bardziej zdecydowane, inspirowane piżmem. Oczywiście tak jest standardowo i w idealnej wersji. Bo w praktyce męski i kobiecy ideał mieszają się ze sobą. I tak, jak kobietom nie brakuje libido, a czasem też testosteronu, tak owe kobiety mają ochotę wieczorami skropić się czymś mocniejszym.

Poza tym... aż 33% kobiet sięga po męskie perfumy!

3. Perfumy unisex

Nasz świat różni się więc od tego tradycyjnego i nastąpiło obecnie wymieszanie się ról. Mężczyźni mają ochotę bardziej dbać o swój wygląd, a kobiety lubią założyć garnitur. W związku z przemianami społecznymi drogerie internetowe coraz częściej oferują zapachy unisex. Są to zapachy nie mające płci, czyli zapachy uniwersalne. Zapachy bardzo nowoczesne i otwarte. Otwarte na androgeniczne zapatrywania społeczeństwa.

Zapachy unisex mają najczęściej takie nuty jak mandarynka, ananas, gałka muszkatołowa i jaśmin.

4. Jak działa zapach na płeć przeciwną?

Feromony, czyli zapachy zwiększające atrakcyjność seksualną są dodawane do perfum, ale czy wiecie, że zapachy te naturalnie występują w ludzkim ciele? Podobno aktywizują się wówczas, kiedy jesteśmy zakochani. Feromony zwiększają potencjał płciowy i sprawiają, że w oczach innych stajemy się bardziej atrakcyjni, przystojni i intrygujący. Co ciekawe, stosowane są często w celach służbowych, aby zwiększyć szansę na powodzenie negocjacji. Z kolei lekarze wykorzystują feromony, aby wzbudzić zaufanie pacjentów. Niektórzy tak bardzo chcą wiedzieć, jakie są ulubione perfumy płci przeciwnej (aby jej się oczywiście przypodobać i spryskać zapachami marzeń), że wyszukują w Google takie frazy jak Drogeria internetowa Poznań.