Jak wygląda mieszkanie w stylu skandynawskim?

Wyróżniony Jak wygląda mieszkanie w stylu skandynawskim?
Styl skandynawski jest coraz chętniej wykorzystywany w aranżacji naszych mieszkań. Jednak na jego wizerunek nie składają się tylko barwy oraz meble. Bardzo ważne są tutaj wszelkie dodatki, które nadają mu przytulności oraz charakteru.

Surowy styl z północy

Dodatki mają przede wszystkim za zadanie złagodzenie nieco surowych wnętrz skandynawskich, które pozbawione dodatków są nieco chłodne i mało przytulne. Białe ściany, jasne drewno są same w sobie ładne, ale potrzebują nieco ocieplenia.

Przede wszystkim musimy pamiętać, że dodatki do stylu skandynawskiego muszą być lekkie w formie i nieprzytłaczające. Powinny też być utrzymane w odpowiednich kolorach. Najbardziej pożądany jest tutaj niebieski, szary oraz biały.

Styl skandynawski jest dość swobodnym stylem, pozwala na dużą dozę fantazji. Mimo stosowania często chłodnych barw jest bardzo ciepły i przytulny. Wiele osób bardzo dobrze i swobodnie się w nim czuje, dlatego można uznać go za jeden z najbardziej uniwersalnych stylów w aranżacji wnętrz.

Dodatki w stylu skandynawskim

Najczęściej wykorzystywane jako dodatki są świeczniki, lampy oraz poduszki dekoracyjne. Dodatki powinny być zrobione z takich materiałów jak bawełna, len lub drewno. Bardzo ważną rolę odgrywają tutaj tekstylia.

Poduszki

W przypadku poduszek możemy sobie pozwolić na pełne eksperymentowanie. Do skandynawskiego stylu pasują i poduszki małe, duże, okrągłe, kwadratowe czy wzorzyste lub gładkie. Ważne, by było ich wiele oraz, by stanowiły mocny akcent kolorystyczny wśród bieli.

Poduszki mogą być porozrzucane po łóżkach, jak też fotelach czy krzesłach. Ich umiejscowienie nie gra już tak ważnej roli. Innym elementem, który doskonale sprawdza się w skandynawskich wnętrzach, jest duży koc. Przydatny w zimowe i jesienne wieczory, powinien być utrzymany w jasnych lub pastelowych barwach. Jeśli chodzi o materiał to, jak wspominaliśmy najkorzystniejsza będzie tutaj bawełna.

Rolety, firanki czy zasłony

Wnętrza w stylu skandynawskim muszą być jasne i dobrze oświetlone. To oczywiste, jeśli pomyślimy o pogodowej aurze północnych terenów Europy. Z tego powodu raczej nie stosuje się tutaj firanek a tym bardziej ciężkich zasłon, które potrafią całkowicie odciąć nas od źródła światła. Dużo lepszym pomysłem będą rolety, które pozwalają nam swobodnie dozować światło dzienne.

W ostateczności możemy zdecydować się na zasłony, które wykonane są z naturalnych materiałów, a tym samym przepuszczają nieco światła do wnętrza.

Kominek

Doskonale do skandynawskich wnętrz pasować będzie zaś kominek. Jeżeli nie mamy możliwości zainstalować jego stacjonarnej wersji, to możemy zdecydować się choćby na popularną kozę. Tego typu przenośny kominek ma wiele zalet. Przede wszystkim możemy go postawić w dowolnym miejscu domu. Jego instalacja nie wymaga żadnego remontu ani przebudowy, wystarczy nam jedynie tradycyjna instalacja wentylacyjna.

Kominek tego typu prezentuje się zaś wyśmienicie. Mamy kontakt z żywym ogniem, a sama konstrukcja nie jest droga. Co więcej, doskonale pasuję do naszych skandynawskich wnętrz, dla których kominek jest idealnym uzupełnieniem do naturalnych materiałów i drewnianych mebli.