Aranżacja wnętrz a naturalna równowaga

Konsekwencją rosnącej świadomości ekologicznej jest zwrócenie się w wystroju wnętrz w kierunku natury. Filozofia eko w aranżacji domowych przestrzeni wykorzystuje piękno przyrody. Stworzenie wnętrza w zgodzie z naturą zapewnia harmonię, która udziela się domownikom jako poczucie równowagi i spokoju. Istnieje kilka sposobów na to, jak nadać aranżacji charakter odpowiedzialnej i zgodnej z naturą.

Naturalny skład

Materiały zastosowane w wykończeniu, meblach i dodatkach powinny być przyjazne dla środowiska naturalnego. Dobrze również, gdyby podlegały recyklingowi. Uniwersalnym materiałem jest drewno – im mniej przetworzone, tym lepiej. Warto wykorzystać nie tylko drewniane meble, ale również dekoracje, których bazę stanowi ten materiał, np. jako podstawy lamp.

Dzięki popularnemu trendowi na naturalne materiały wiele dodatków wykonanych jest m.in. z bambusa, rattanu, wikliny czy juty. Zamiast sztucznych tkanin należy zakupić te, które są nie tylko ekologiczne, ale również bezpieczne dla zdrowia – len czy bawełna. Dekoracje z kamionki i gliny również dodadzą wnętrzu naturalnego charakteru. Doskonałym uzupełnieniem zastosowania materiałów przyjaznych dla środowiska jest odpowiednia kolorystyka – najlepiej barwy ziemi – stonowane zielenie i żółcie, ciepłe beże i brązy czy subtelne odcienie błękitu – mówi Karolina Nożewska, ekspert ds. ekologii, niedalekodoeko.com

Drugie życie

Innym sposobem na stworzenie aranżacji w stylu ekologicznym jest upcykling, czyli przetwarzanie starych rzeczy i nadawanie im drugiego życia. Pozwala to na ograniczenie ilości produkowanych odpadów oraz uzyskanie niepowtarzalnych dekoracji. Przykładem upcyklingu we wnętrzach są m.in. popularne meble z palet. Również przedmioty z odzysku wpisują się w trend less waste. Stare meble można z łatwością odświeżyć, co nie tylko wpływa na ochronę środowiska, ale również oszczędność pieniędzy.

Zielono tu

Wnętrza, w których nie brakuje roślin, działają kojąco i odprężająco. Rośliny doniczkowe oczyszczają powietrze z toksyn oraz tworzą korzystny mikroklimat. Świetnie sprawdzają się w nowoczesnych, jak i tradycyjnych wnętrzach. By pozostać w duchu less waste, warto udekorować wnętrza polnymi kwiatami, trawą pampasową czy własnoręcznie przygotowanym wiankiem. Dobrodziejstwa przyrody świetnie spisują się jako naturalne dekoracje i ożywiają wnętrze.