Czy chemiczne środki do udrażniania niszczą rury?

Kiedy musimy udrożnić odpływ hydrauliczny, najczęściej sięgamy po środki chemiczne. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, a ich producenci zapewniają, że są one całkowicie bezpiecznie.

Zawarte w środkach do udrażniania substancje z łatwością usuwają zalegające resztki jedzenia oraz zanieczyszczoną wodę. Czy częste stosowanie tego typu produktów nie wpływa jednak szkodliwie na ogólny stan rur kanalizacyjnych?

Pomoc specjalistów

Decydując się na udrażnianie odpływu za pomocą środków chemicznych, nie mamy pewności, że problem zostanie całkowicie rozwiązany. Przyczyn zatkania odpływu może być wiele, a w ostateczności mogą one doprowadzić do uszkodzenia całego systemu kanalizacyjnego. Warto zatem skorzystać z pomocy fachowców, którzy specjalizują się w tego typu działaniach. Na stronie internetowej https://www.stankan.pl/udraznianie-rur-kanalizacyjnych/ znaleźć można opis profesjonalnych i nowoczesnych metod, od lat stosowanych przez pogotowie kanalizacyjne, działające na terenie Warszawy oraz okolic.

Czy chemiczne środki są skuteczne?

Produkty do czyszczenia rur zawierają substancje, które rozpuszczają osady organiczne, zalegające w rurach. Nie powinny ich jednak stosować osoby niedoświadczone w udrażnianiu odpływów oraz alergicy. Nieodpowiednio użyte środki są bowiem niebezpieczne dla zdrowia. Preparaty zawierają substancje żrące, przez co mogą one powodować silne oparzenia. Środki chemiczne nie zawsze skutecznie udrażniają rury, czasami efekt ich stosowania jest zupełnie odwrotny. Jeśli zator znajduje się w znacznej odległości od umywalki czy zlewu, wówczas produkty nie są w stanie dotrzeć do miejsca zatkania przepływu. Warto również dokładnie czytać informacje, zamieszczone na opakowaniu specyfiku. Może się bowiem okazać, że produkt nie nadaje się do danego rodzaju systemu kanalizacyjnego. Trzeba również pamiętać, iż środki są substancjami żrącymi, co można niekorzystnie oddziaływać na wewnętrzny stan rur.

Chemiczne produkty udrażniające to jedna z najczęściej stosowanych metod w walce z zalegającymi w odpływie drobnoustrojami. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie tego typu środki będą skuteczne. O wiele bezpieczniejszą alternatywą jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, specjalizującej się w tego typu awariach. Warto robić to regularnie, by system kanalizacyjny nie został poważnie uszkodzony.