Zastosowanie oleju arganowego w kosmetyce

Obecnie w branży kosmetycznej następuje zwrot w kierunku naturalności. Pojawia się coraz więcej produktów opartych o roślinne wyciągi, olejki, pozbawionych konserwantów i chemicznych dodatków. Trend ten wiąże się z większą świadomością konsekwencji zdrowotnych stosowania różnych, potencjalnie szkodliwych substancji, które przenikają przez skórę i mają wpływ na funkcjonowanie całego organizmu.

Jednym z naturalnych produktów, na który warto zwrócić uwagę jest olej arganowy wytłaczany z nasion drzew rosnących w Maroku. Wyróżniamy jego dwie odmiany: spożywczą i kosmetyczną. Olej zastosowany w kuchni pozytywnie wpływa na organizm z uwagi na jego wiele prozdrowotnych właściwości, do których należą m.in. działanie przeciwzapalne, zmniejszające ryzyko chorób układu krążenia i nowotworów oraz wpływające pozytywnie na jakość mięśni.

Z uwagi na swoje lecznicze działanie olejek ten nazywany jest złotem Maroka.

Złoto Maroka w pielęgnacji skóry

Kosmetyczny olej arganowy ma szereg upiększających i pielęgnacyjnych funkcji:

- wspiera gojenie się ran,
- poprawia stan skóry, jej elastyczność i napięcie,
- ma działanie przeciwzapalne,
- wspomaga regenerację warstwy hydrolipidowej naskórka,
- głęboko nawilża i odżywia,
- poprawia koloryt skóry,
- chroni przed promieniowaniem UV,
- reguluje pracę gruczołów łojowych oraz uzupełnia niedobór lipidów w skórze,
- wspomaga leczenie niektórych schorzeń takich jak egzema, łuszczyca, trądzik.

Z uwagi na wiele pielęgnacyjnych właściwości olej arganowy może być stosowany jako samodzielny kosmetyk lub dodatek do kremu. W pierwszym przypadku można nałożyć olejek na noc na twarz jako upiększające serum o działaniu przeciwzmarszczkowym. Połączony z kremem na dzień, olej wzmocni warstwę hydrolipidową naskórka i ochroni go przed czynnikami zewnętrznymi. Produkt ten można również zmieszać z kosmetykiem myjącym do twarzy, aby skutecznie oczyścić skórę bez jej podrażniania i przesuszania.

Złoto Maroka w pielęgnacji włosów

Olej arganowy znajduje zastosowanie również w odżywianiu włosów. Dzięki swoim pielęgnacyjnym właściwościom wzmacnia cebulki, hamuje wypadanie włosów, regeneruje końcówki, przywraca blask i nawilżenie fryzurze. Warto go zastosować 1, 2 razy w tygodniu w formie maski. W tym celu należy rozprowadzić olejek na całej długości pasm i nałożyć ochronny czepek lub ręcznik (ciepło zwiększa wchłanianie kosmetyku). Trzeba pozostawić go na włosach na pół godziny i następnie umyć głowę. Olejowanie włosów można również przeprowadzać jako zabieg całonocny. W tej sytuacji kładziemy się spać z włosami odżywionymi kosmetykiem i schowanymi pod czepkiem, a rano je myjemy. Niektórzy dodają również olej organowy do szamponu, aby zminimalizować szkodliwe oddziaływanie detergentów na skórę i włosy.

Olejkowe odżywianie rzęs i paznokci

Olejek arganowy sprawdza się również w pielęgnacji rzęs. Można go nakładać nieużywaną szczoteczką od maskary samodzielnie lub w połączeniu z innymi olejkami po wykonaniu demakijażu. Kosmetyk ten nawilża rzęsy, pobudza ich wzrost i zapobiega wypadaniu. Może być również dodany do mleczka do demakijażu w celu poprawy stanu włosków.

Złoto Maroka działa odżywczo również na dłonie i paznokcie. Może być stosowane samodzielnie jako nawilżające serum lub w połączeniu z kremem. Dobre efekty daje również moczenie paznokci w ciepłym olejku przez kilka minut z częstotliwością raz lub dwa razy w tygodniu. Zastosowanie kosmetyku odżywia skórę dłoni, wzmacnia paznokcie, a także zwalcza problem przebarwień.

Warto wdrożyć pielęgnację olejem arganowym, ponieważ ma wiele pielęgnacyjnych właściwości i nie zawiera chemicznych dodatków w przeciwieństwie do niektórych tradycyjnych kosmetyków nawilżających.